7,0 seviyesinin altını gören dolar/TL kurunda 6,80 yakından takip ediliyor

0 8

Investing.com – 2020’de rekor kayıplar veren Türk Lirası, Kasım ayında alınan kararlar ve merkezin de sıkı para politikasına geçmesi ile dip seviyeden toparlamaya başladı.

Küresel fiyatlamada doların 2,5 yılın en düşük seviyesinde olması ve gelişen ülke paralarının değerlenmesi de TL’deki iyimserliği destekledi. Kasım’ın ardından Aralık ve Ocak aylarını da yükselişle tamamlayan TL, Şubat ayının ilk yarısında da bu hareketini koruyor. Yeni haftanın ilk işlem gününde TL, dolar karşısında 6,9970 ile 5 Ağustos sonrası en yüksek seviyeyi gördü ve TL’nin dip seviyen başlayan yükselişi %20’yi geçti.

Temmuz ayını 6,80’li seviyelerde yatay geçiren USD/TRY kuru, Ağustos ayında yükselişe geçti ve kısa sürede yeni rekor seviyeyi gördü. Bugün görülen 7,0 altı seviye ile kurda 6,80 yükselişlerin düzeltme bölgesi olarak yakından takip ediliyor.

Yurt içinde bu hafta Perşembe günü yapılacak PPK toplantısında merkez bankasının %17 olan faiz oranını değiştirmesi beklenmiyor, ancak özellikle sözlü ifadelerle şahin duruşun korunması beklenirken enflasyondaki değişime göre bir sonraki ayda önden ödemeli adımlar yani olası hızlanmaya karşı alınacak kararlar takip edilecek.

Yazar: Necdet Erginsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google