ABD borsaları düşük, ekonomik toparlanma iyimserliği yüksek

0 6

Yazar: Peter Nurse   

Investing.com – ABD borsaları Pazartesi günü rekor seviyeleri gördükten sonra Salı günü bir nebze düşük açılacak ancak güçlü veriler, büyük bir ekonomik toparlanmaya işaret ederken genel ton iyimserliğini koruyor.

Dow 40 puan düşerken S&P 500 8 puan geriledi ve Nasdaq 100 32 puan kaybetti.

Pazartesi günü S&P 500 %1,4 artışla 4.076,72’ye yükselerek rekor kırdı. Dow Jones Industrial Average 373 puan yükselişle tüm zamanların yüksek seviyesi olan 33.527,19’u görürken Nasdaq Composite %1,7 yüksek bitirdi.

Bu pozitif hissiyat, Cuma günkü iş raporunda ve hizmet aktivitesinin arttığını gösteren Pazartesi günkü verilerde görüldüğü gibi güçlü bir ekonomik toparlanma işaretlerine dayanıyor. Güçlü aşı programı, yeniden açılış umutlarına yön veriyor.

Ekonomik toparlanmaya ilişkin diğer bir göstergenin Şubat ayı iş imkanları raporu olması bekleniyor. Analistler, 6,917 milyondan 6,99 milyona artış bekliyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin söylediğine göre ABD, Pazar sabahı itibarıyla 165 milyon doz Covid-19 aşısı yaptı ve yaklaşık 208 milyon da dağıttı.

Öte yandan yatırımcılar, Başkan Joe Biden’in 2 trilyon dolarlık altyapı teklifini ve bunun gerçekleşme ihtimalini değerlendirmeye devam ederken Hazine Bakanı Janet Yellen, hükümetlerin, “kamu harcamalarına ve krize karşı verilen tepkiye yatırım yapmak için yeterli geliri toplayan stabil bir vergi sistemine sahip olmasını garantilemek adına” küresel bir asgari kurumlar vergisi istedi.

Kurumsal sektörde: ilgi çekebilecek hisseler arasında yeniden açılış ticareti ile yönlenen Carnival (NYSE:CUK) ve  Norwegian Cruise Line (NYSE:NCLH) var.

Salı günü petrol yükselerek Pazartesi günkü kayıplarını kısmen telafi etti ancak üreticilerin, gelecek üç ay için büyük miktarlarda ham petrol artışı yapabileceği beklentisi ile ilgili endişeler sürüyor.

Geçen hafta OPEC+, Mayıs ayında günlük 350.000, Haziran ayında bir 350.000 daha ve Temmuz ayında 400.000 varillik bir miktarı daha piyasaya süreceklerini duyurdu. Suudi Arabistan da bu süreçte 1 milyon varillik gönüllü üretim kesintisini aşamalı olarak bitirecek.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %1 artışla 59,26 dolar olurken Brent %0,9 yükselerek 62,70 dolardan işlem gördü. Her iki sözleşme de Pazartesi günü %4 üzerinde kayıp yaşadı.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,3 yükselişle 1.734,05 dolar olurken EUR/USD %0,1 kayıpla 1,1805’ten alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google