ABD ekonomisi iyimserliği ve üretim kesintileri ile, Petrol fiyatları hızla yükseliyor

0 8

Petrol fiyatları geçtiğimiz Cuma günü son Yılın en yüksek seviyesine çıktı. Brent ham petrol vadeli işlemleri, geçtiğimiz yıl 20 Şubat tarihinden bu yana en yüksek seviyesi olan 59,41 doları gördükten sonra, varil başına 28 sent veya yüzde 0,5 artışla 59,12 dolara yükseldi. Bununla birlikte Brent petrol bu hafta yüzde 6 yükselme yolunda ilerliyor.

ABD Teksas tipi ham petrol (WTI), 22 Ocak 2020’den beri en yüksek seviyesi olan 56,84 dolara ulaşmasının hemen ardından 29 sent (%0,5) artışla 56,52 dolar seviyesine arttı. WTI ise haftalık yüzde 8 bir kazanca doğru gidiyor.

Vanda Insights’da enerji analisti olan Vandana Hari, ekonomide ve petrol talebindeki toparlanmadan yükselen güven, ham petrol fiyatları için büyük bir destek sağlıyor. Şu anda, Suudi Arabistan kesintileri nedeniyle eş zamanlı olarak arzın daralması fiyatların artışını destekliyor. Brent petrol 60 dolara doğru ilerliyor olabilir” dedi.

Ham petrol arzının sıkılaştığının bir işareti olarak, Brent ve WTI vadeli işlemlerinde altı aylık gerileme ile (hızlı teslimat fiyatı gelecekteki teslimat fiyatından yüksek olduğunda) her iki petrol çeşidi de sırasıyla varil başına 2,41 dolar ve 2,30 dolar ile görülmemiş şekilde artmış oldu.

Piyasalar, Aralık ayında ABD malları için beklenenden daha güçlü siparişler ile umutlandı. Oluşan talep, ABD üretiminde artan gücü ve Joe Biden’ın önerdiği 1,9 trilyon dolarlık yardım paketinin bir önce yürürlüğe girmesinin umut edildiğini gösteriyor.

CMC Market baş piyasa stratejisti Michael McCarthy, Petrol ihraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya’nın liderliğindeki müttefiklere atıfta bulunarak, “OPEC disiplini gerçekten olumlu görünüyor. Ekonomik toparlanma ile birlikte de petrol fiyatları giderek yükselecektir” dedi.

İttifak, bu hafta ham petrol stoklarının düşmesine yardımcı olacak tedarik kesmek üzere desteğini yeniden dile getirdi.

Axi küresel Pazar stratejisti olan Stephen Innes, Çin’in ham petrol talebinin, 22 ve 24 Mart’ta Çin’e giden iki petrol tankerini belirten endüstri kayıtlarıyla da kanıtlandığını görüyoruz. Artan talep emtia fiyatlarını yönlendirdiğinde, fiyatlar daha yüksek oranda artar ve etkisi de daha kalıcı olur” yorumunu yaptı.

Kaynak: reuters.com

Çeviri: Cem Cetinguc

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google