ABD tahvil faizleri coştu, Dolar Endeksi yükseliyor

0 8

Dolar/TL TSİ 11:30’da 6.99-7.00 bandında işlem görürken, ABD’de tüm dünya için gösterge teşkil eden 10 yıllık DİBS getirisinin %1.33’le bir yıllık zirvesini egale etmesi rallinin mola almasında başlıca neden.  Dolar Endeksi de halen Asya’da 90.681’e yükseldi.  Dolar Gelişmekte Olan Ülke FX ve Japon Yeni’ne karşı prim yapıyor.

ABD’de Biden’in $1.9 trilyonluk teşvik paketi ve salgın sonrası biriken  tüketim talebinin mal ve hizmet piyasalarına akacağı düşüncesi, enflasyon beklentilerini yükseltiyor.  Fed her ay tahvil alımı yaparak kısa vadeli faizleri sıfıra çıpalamış durumda. Ancak, Fed’in çekirdek enflasyon %2.5’u aşıncaya kadar parasal tepki vermeyeceğini ilan etmesi de getiri eğrisinin uzun vadeli ucunun dikleşmesi,  yani 5-30 yıllık tahvil faizlerin yükselmesi için güçlü bir neden. Yatırımcı, Fed enflasyonla mücadele etmeyecekse, reel değeri düşecek tahvillerden kaçıyor.

Dolar Endeksi’nde yükseliş kalıcı olabilir.  ABD AB’ye nazaran aşılama kampanyasında çok daha hızlı ilerlerken, bunu eve kapanmalar uygulamadan yapmayı becerdi. Halbuki, Avrupa’nın Covid-19’la mücadelesi çok daha uzun sürecek ve bir çok ülkede uzun süre yasak ve kısıtlamaların sürmesine neden olacak.

Uzmanlar S&P500 ve Türkiye’nin de dahil olduğu Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP) varlıklarının DİBS faizlerindeki yükselişe ne denli dayanıklı olduğunu sorguluyor. Eğer Dolar Endeksi 90 seviyesinde kalacaksa, bu direnç bayağı güçlü olabilir.  Çünkü, dolar borçlu ülke ve şirketlerin finansman giderleri kendi paraları cinsinden fazla yükselmez. Ama, ABD DİBS getirileri ve Dolar Endeksi’nin eşzamanlı yükselişe geçtiği bir gelecek, GOÜ için büyük tehlikeler arzediyor.  Bu senaryoda 10 yıllık DİBS getirisinin %1.75’i aşması iflas ve temerrütlere neden olabilir.

CNBC.com’a konuşan NatWest Markets baş stratejisti John Briggs “Getiride %1.5 kapısı açıldı” kehanetinde bulundu.

U.S. Bank Wealth Management yatırım komitesi başkanı Eric Freedman Bloomberg’e “Yatırımcılar enflasyon  ve büyüme konusunda bardağın dolu yarısını görüyorlar” yorumunda bulundu.  “Sektör ve ülkelerarası rotasyon hızlanabilir.

TL ve Türk mali  varlıkları Dolar Endeksi’ndeki yükselişlere çok uzun süre tepkisiz kalamaz.  TL’de ralli bitti denebilir.  Eğer GOP’a risk iştahı geri dönecekse, o zaman yabancılar TL alacak, fakat TCMB FX rezervlerini tahkim etmek için döviz alım ihalelerine geçerek piyasayı dengeleyecek.

ABD tahvil faizlerindeki sıçrama, bizm DİBS’e de olumsuz etki yaptı. Bu sabah 5 ve 10 yıllık tahvillerde  getiri  %13.64 ve %13.23’e yükselirken sırasıyla getiriler 5 ve 8 baz puan yükseldi.  Hazine’nin yüklü yeniden borçlanma programının tam ortasına denk gelen ABD tahvil bozgunu, bütçede finansman giderlerini de yükseltme kapasitesine sahip.

FÖŞ anlattı:  ABD Tahvil Faizleri NİYE Türkiye İçin Önemli?

Fed üyesi açıklamasıyla Borsa’da sert kayıplar var

Risk iştahı coşunca, yatırım fonlarında nakit kalmadı!

Tahvil piyasasında korkulan krizi ne tetikleyecek?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google