ABD vadeli işlemler sakin; ilgi Fed tutanaklarında

0 7

Yazar: Peter Nurse   

Investing.com – Çarşamba günü ABD hisse senedi piyasaları genel olarak değişmedi ve Covid-19 aşı programının hızlanması ile ekonomik toparlanma üzerine artan yatırımcı iyimserliği ile rekor seviyelere yakın kaldı.

Dow 8 artıp S&P 500 1 puan düşerken Nasdaq 100 18 puan geriledi.

Dow Jones Industrial Average Salı günü bu yılın sekizinci rekorunu kırdı. Diğer yandan S&P 500 %0,1 düşerken Nasdaq Composite %0,3 kaybetti. İki endeks de rekor seviyelere çok uzaklaşmadan kapattı.

Biden yönetiminin bu ay 1,9 trilyon dolarlık paketi geçireceği beklentileri, hisse senedi piyasalarını destekledi. Ayrıca Salı günü hükümet, yaza kadar çoğu Amerikalıyı aşılamaya yetecek şekilde ek 200 milyon doz Covid-19 aşısı almayı planladığını duyurdu.

Bununla birlikte Citigroup’a (NYSE:C) göre ABD piyasaları çok hızlı bir şekilde güçlü artışlar yaşadı ve %10’luk düşüş, risk-getiri temelinde dengeli piyasalar için “çok makul” görünüyor.

Diğer yandan yatırımcılar, Ocak ayı FOMC toplantısının tutanaklarını da dikkatle inceleyecek. Merkez bankası geçen ay genişlemeci para politikasını yürürlükte tutmaya karar verdi ve bu durumun daha ne kadar süreceğine ilişkin üyelerin düşünceleri için bu tutanaklar ipucu sağlayabilir.

Ekonomik takvimin ana yayını Ocak ayı perakende satış verileri olacak. Aralık ayındaki %0,7’lik düşüşe kıyasla %1,1 artış göstermesi bekleniyor. Ocak ayı endüstriyel üretim rakamlarının ise art arda dördüncü aylık artışı göstermesi bekleniyor.

Kurumsal gelişmelerde; Shopify (NYSE:SHOP), Analog Devices (NASDAQ:ADI) ve Hilton Worldwide (NYSE:HLT) raporlama yapacak ancak Güney’deki dondurucu soğukların milyonlarca hanenin elektriğini kesmesiyle, ilgi enerji hisselerinde olacak.

Bu soğuk havalar, Texas’ın petrol ve gaz sahalarındaki üretimi azaltarak petrol fiyatlarını Çarşamba günü yükseltti.

WTI %1 artışla 60,66 dolar olurken Brent %1,4 artışla 64,22 dolara ulaştı.

Amerikan Petrol Enstitüsü (API), ABD ham petrol arz verilerini paylaşacak.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,5 düşüşle 1.790,60 dolar olurken EUR/USD %0,4 kayıpla 1,2060’tan alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google