ABD vadeli işlemleri değişmedi; ilk işsizlik başvuruları açıklanacak

0 9

Yazar: Peter Nurse   

Investing.com – ABD borsası Perşembe günü pek değişmeyerek haftalık ilk işsizlik başvuruları öncesinde temkinliliğini korudu.

Dow 10 puan düşerken S&P 500 1 ve Nasdaq 100 40 puan yükseldi.

Dow Jones Industrial Average ve S&P 500 Çarşamba günü küçük artışlar yaşarken Nasdaq Composite ufak düşüşlerle kapattı. Bu endeksler, %2,5 ila 4 arası güçlü artışlar paylaşma yolunda ilerliyor. DJIA ve S&P’de üç ayın en iyi haftası olma yolunda.

Hissiyat, ABD’den ek teşvik paketi beklentisi ile de desteklendi. Wall Street Journal Çarşamba günü Başkan Joe Biden’in, Cumhuriyetçi Senatörlerin desteğini toplamak için paketin boyutunda taviz vermeye açık olabileceğini raporladı.

Diğer yandan kazanç dönemi sürüyor: Merck (NYSE:MRK), Bristol-Myers Squibb (NYSE:BMY), Ford (NYSE:F), T-Mobile (NASDAQ:TMUS), Peloton Interactive (NASDAQ:PTON). eBay (NASDAQ:EBAY), PayPal (NASDAQ:PYPL) ve Qualcomm (NASDAQ:QCOM) gibi hisseler de Çarşamba günkü raporlarının ardından ilgi çekecek.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, GameStop (NYSE:GME) ve AMC Entertainment (NYSE:AMC) gibi hisselerdeki çılgınlığın piyasada yol açtığı son volatilite ile ilgili finans düzenleyicileriyle buluşacak.

Perşembe günü ilk işsizlik başvuruları yayınlanacak ve geçen haftaki 847.000’e göre 830.000, devam eden başvuruların ise 71.000 düşüşle 4,7 milyon olması bekleniyor.

Çarşamba günü ADP, geçen ay özel sektör istihdamında 70.000 artış beklentilerine kıyasla 174.000 artış yaşandığını söyledi. Cuma günü de Ocak ayına ait resmi istihdam raporu yayınlanacak.

Perşembe günü petrol fiyatları yükseldi. ABD ham petrol stokları 10 ayın en düşük seviyesine gerilerken üretici grubu da üretim kesintisine olan bağlılığını korudu.

OPEC+, salgının küresel hareketlilik üzerindeki baskısından dolayı talepte yaşanan büyük kesintilerle başa çıkan bir pazarı dengeye kavuşturmak için atılan bir adım ile Çarşamba günkü toplantıda mevcut petrol üretimi politikasını uzattı.

WTI Çarşamba günü bir yılın yükseğini gördükten sonra %0,8 artışla 56,14 dolar oldu. Brent %0,3 yükselişle 58,86 dolara yükseldi.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %1 artarak 1.816,10 dolar olurken EUR/USD %0,4 düşüşle 1,1991’e geriledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google