ABD vadeli işlemleri düşük; gözler teknoloji kazançları ile Fed toplantısında

0 8

Yazar: Peter Nurse   

Investing.com – ABD borsaları Çarşamba günü düşüş yaşadı. Yatırımcıların ilgisi kazanç raporları ile Fed’in son toplantısında.

Dow Futures 226 puan düşerken S&P 500 28 ve Nasdaq 100 15 puan geriledi.

Teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite Çarşamba günü üstün performans gösterebilir. Yazılım devi Microsoft (NASDAQ:MSFT), mali ikinci çeyreğinde yıllık bazda gelirinde %17 artış raporladı. Ayrıca şirket, Azure bulut hizmetlerinin %50 büyüdüğünü söyleyerek bu segmenti şirketin gelecekteki başarısının anahtarı olarak gören yatırımcıları memnun etti.

Çarşamba günü önemli teknoloji isimlerinin kazanç raporları yayınlanmaya devam ediyor. Microsoft’un güçlü rakamlarının Apple (NASDAQ:AAPL), Facebook (NASDAQ:FB) ve Tesla’ya (NASDAQ:TSLA) da yansıması bekleniyor.

Teknoloji dışında AT&T (NYSE:T), Abbott Labs (NYSE:ABT), Boeing (NYSE:BA), General Dynamics (NYSE:GD) ve Corning (NYSE:GLW) gibi isimler de var. 

GameStop (NYSE:GME) efsanesi Çarşamba günü de devam etmeye hazırlanıyor. Tesla’nın kurucusu Elon Musk’un attığı bir tweetin popüler bir Reddit tartışma başlığına bağlanması ile perakende yatırımcılar cesaret buldu ve şirketin hisse senedi volatil ticarette yükselmeye devam etti.

Yatırım firması Melvin Capital, GameStop’taki açık pozisyonunu kapattığını duyurdu. Analitik firması S3 Partners’a göre hisse senedinde açığa satış yapanlar, 2021’de piyasaya göre net finansman bazında 5 milyar dolar düştü.

Çarşamba günü ayrıca Fed’in iki günlük toplantısı sonuca bağlanıyor. Merkez bankasının politikada bir değişim yapması beklenmezken politik duruşunu sürdüreceğini yinelemesi muhtemel.

Fed Başkanı Jay Powell’ın toparlanmadaki ilerlemeye ve Fed’in bu yılki büyümeye ilişkin görüşüne dair yorum yapması bekleniyor.

Çarşamba günü Aralık ayına ait dayanıklı mal siparişleri yayınlanacak ve Kasım ayında görülen %1,0’dan %0,9’a inmesi bekleniyor.

Çarşamba günü petrol yükseldi. Endüstri verileri, ABD ham petrol stoklarında geçen hafta sürpriz bir düşüş olduğunu gösterdi.

Salı günü yayınlanan Amerikan Petrol Enstitüsü (API) raporu, 22 Ocak ile biten hafta için 603.000 varil artış beklentilerine kıyasla 5,272 milyon varil düşüş gösterdi. ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi (EIA) Çarşamba günü verilerini yayınlayacak.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,1 artışla 52,62 dolar olurken Brent %0,1 yükselişle 55,71 dolardan işlem gördü.

Öte yandan altın vadeli işlemleri, %0,7 düşüşle 1.837,30 dolar olurken EUR/USD %0,4 kayıpla 1,2116’dan alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google