ABD vadeli işlemleri karışık; büyük teknoloji hisseleri ilgi odağında

0 7

Yazar: Peter Nurse   

Investing.com – ABD borsaları Cuma günü karışık açılıyor. Yatırımcılar faiz oranı beklentilerini yeniden düzenlemeye başlarken önceki seansta görülen büyük düşüşlerin ardından temkinlilik hakim.

Dow sözleşmesi 60 puan düşerken S&P 500 3 puan yükseldi ve Nasdaq 100 20 puan kazandı.

Perşembe günü Wall Street büyük düşüş yaşadı. Dow Jones Industrial Average %1,8 düşerken S&P 500 %2,5 düşüş ile 27 Ocak’tan bu yana gördüğü en kötü günü yaşadı. Nasdaq Composite ise %3,5 kayıpla 28 Ekim’den beri gördüğü en büyük tek günlük düşüşü kaydetti.

Cuma günkü satışlar, Ocak ayının çoğu ile Şubat ayını ralli ile geçiren hisse senetleri için büyük bir dönüm noktası oldu. Yükselen tahvil getirileri, son güvercin açıklamalara rağmen piyasaların Fed’in erken bir faiz artırımını hesaba katmaya başladığını gösterdi.

Fed fon vadeli işlemleri şimdi neredeyse tamamen 2023 Ocak ayına kadar %0,25 puana artış ile fiyatlanıyor ve fiilen serbest paranın nihayet sona ereceği düşüncesi, özellikle de değerlemeleri epey gerilmiş olan yüksek büyüme hisseleri üzerinde baskı yarattı.

Bu, NASDAQ:AAPL), Facebook (NASDAQ:FB) ve Tesla (NASDAQ:TSLA) gibi büyük teknoloji hisselerinin, Cuma günü ilgi odağında olacağı anlamına geliyor.

Öte yandan manşet hisseler olarak bilinen hisseler de ilgi çekebilir: genel piyasa düşüş yaşasa bile Perşembe günü GameStop (NYSE:GME) %60 yükseldi. Piyasa öncesinde %10’luk bir artış daha yaşadı. Bununla birlikte AMC Entertainment (NYSE:AMC), Blackberry (TSX:BB) ve Koss (NASDAQ:KOSS) gibi sohbet odalarının popülerleştirdiği diğer hisse senetleri, Cuma günü piyasa öncesinde düşüş yaşadı.

Ekonomi veri takviminde Ocak ayı kişisel gelir raporu öne çıkacak. Aralık ayındaki %0,6’lık artışın ardından %9,5’e yükselmesi bekleniyor. Ocak ayı kişisel harcama rakamlarında ise beklenti, Aralık ayındaki %0,2’lik bir düşüşün ardından %2,5 artış yönünde. Her ikisi de Cuma günü TSİ 16.30’da paylaşılacak.

Petrol fiyatları Cuma günü büyük düşüş yaşadı. Artan ABD Hazine getirileri Amerikan dolarını destekleyerek ABD doları ile fiyatlanan petrolü daha pahalı hale getirirken büyük üreticiler gelecek hafta arzı artırabilir.

OPEC+ haftaya toplanacak. Bu artan fiyatların üreticileri piyasadaki arzı artırmaya teşvik edeceği korkuları var.

Baker Hughes kule sayımı ile CFTC pozisyonlama verielri seansın ilerleyen saatlerinde yayınlanacak.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %1,8 düşüşle 62,39 dolar olurken Brent %1,5 azalarak 65,10 dolardan işlem gördü.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,9 düşüşle 1.760,40 dolar olurken EUR/USD %0,5 kayıpla 1,2115’ten alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google