ABD vadeli işlemleri karışık; Q4 GSYH ve kurumsal kazançlar bekleniyor

0 8

Yazar: Peter Nurse   

Investing.com – Perşembe günü ABD borsaları karışık seyredecek gibi görünüyor.

Dow Futures 58 puan artarken S&P 500 2 puan yükseldi ve Nasdaq 100 57 puan geriledi.

Dow Jones Industrial Average Çarşamba günü 634 puan düşük kapatırken S&P 500 %2,6 ve Nasdaq Composite %2,5 kaybetti. Hepsi de Ekim ayından bu yana en büyük tek günlük düşüşlerini yaşadı.

Endeksler bu hafta şimdiye kadar %2 düşüş yaşadı ve Ekim sonundan beri gördükleri en kötü hafta yolunda ilerliyor.

GameStop (NYSE:GME), Blackberry (TSX:BB) ve AMC Entertainment (NYSE:AMC) hisselerindeki açığa satış pozisyonlarının, perakende yatırımcılardan satın alma dalgasına girmesinin ardından hedge fonların fon yaratmak için pozisyonları tasfiye etme ihtiyacı da bu satışları teşvik etti.

Bu, uzunca bir süre yatırım camiasının sevgilisi olan Apple (NASDAQ:AAPL), Facebook (NASDAQ:FB) ve Tesla (NASDAQ:TSLA) gibi isimlerin, genel olarak olumlu sonuçlar paylaşmalarına rağmen kırmızı bölgede büyük düşüşlerle işlem yapmasına yol açtı.

Ağır şekilde açığa satılan hisselerini desteklemenin merkezinde yer alan online tartışma grubu, Reddit tarafından bir süreliğine kısıtlanmış olsa da volatilite Perşembe günü devam edebilir.

Kazanç dönemi hızla devam ediyor. Büyük zarar görmüş seyahat sektörü merkezde: American Airlines (NASDAQ:AAL) ve Southwest Airlines (NYSE:LUV). McDonald’s (NYSE:MCD) da Perşembe günü sonuçlarını paylaşacak ve salgından dolayı paket fast fooda olan talep sayesinde artış bekleniyor.

Fed Çarşamba günü para politikasını değiştirmedi ancak Başkan Jerome Powell, “tam bir toparlanma için daha gidecek çok yolumuz var” dedi.

Bu da ABD’nin dördüncü çeyreğe ait GSYH verileri ile haftalık işsizlik başvurularını ilginin merkezine koyuyor.

Başta Çin olmak üzere seyahat kısıtlamalarından dolayı talebin zayıflayacağına ilişkin endişelerle Perşembe günü petrol fiyatları düştü.

Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı Çin, seyahat açısından genellikle yılın en yoğun dönemi olan Ay Yeni Yılı öncesinde virüs vakalarında artışla karşı karşıya.

Çin Ulaştırma Bakanlığı, yapılacak seyahat sayısının 2020’e göre %15 artacağını ancak 2019’a göre %40 azalacağını tahmin ediyor.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,2 düşüşle 52,75 dolar olurken Brent %0,2 azalarak 55,41 dolardan işlem gördü.

Öte yandan altın vadeli işlemleri, %0,3 düşüşle 1.842,75 dolar olurken EUR/USD %0,1 artışla 1,2102’den alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google