ABD vadeli işlemleri karışık, teknoloji hisseleri düşük performans gösteriyor

0 6

Yazar: Peter Nurse   

Investing.com – ABD borsaları Cuma günü dar aralıklarda karışık seyredecek. ABD tahvil getirileri yükselirken teknoloji ağırlıklı Nasdaq düşük performans gösterdi.

Dow 80 puan artarken S&P 500 6 puan yükseldi ve Nasdaq 100 10 puan geriledi.

Perşembe günü tüm majör endeksler yüksek kapattı. S&P 500 endeksi art arda ikinci günde de rekor bir kapanış yaptı ve haftalık artış paylaşma yolunda ilerliyor. Dow Jones Industrial Average bu hafta yaklaşık %1,6 yüksek, S&P 500 %1,9’dan fazla artış elde etti ve teknoloji hisselerinin tahvil getirilerindeki düşüşü kutlaması ile Nasdaq Composite %2,5 üzerinde ralli yaptı.

ABD Hazine getirileri Cuma günü yükseldi. 10 yıllık senet %1,66 civarında seyretti. Bununla birlikte Perşembe günü Fed Başkanı Jerome Powell, enflasyonun bir endişe kaynağı olmadığını ve merkez bankasının, ultra genişlemeci para politikalarını yakın zamanda sıkılaştırmayacağını tekrarladıktan sonra getiriler hala iki yılın düşük seviyesinde.

Bu akomodatif para politikaları ve emsalsiz teşvikler, hisse senetlerinde büyük bir değişime yol açtı. Bank of America’nın (NYSE:BAC) haftalık akış rakamlarının gösterdiğine göre yatırımcılar, son beş aydır son 12 yıla göre daha çok parayı hisse senetlerine akıttı.

Cuma günü önemli ekonomi verileri arasında Mart ayı ÜFE var. Ekonomistler, önceki ay görüldüğü gibi %0,5’lik artış bekliyor.

Bununla birlikte Powell’ın, merkez bankasının normalden daha yüksek enflasyon oranlarından aşırı derecede etkilenmeyeceğini ve bunun yerine işgücü piyasasındaki toparlanmaya odaklanacağını söylediği göz önüne alındığında bu rakamın piyasa etkisinin kapsamı tartışmalı.

Kurumsal sektörde: Amazon (NASDAQ:AMZN) ilgi çekebilir. E-ticaret devinin Alabama’daki tesislerinden birinde çalışan depo işçileri, sendika kurup kurmama üzerine oylama yaptı.

Ayrıca Boeing’in (NYSE:BA), 737 MAX jetlerinin bazılarında elektrik arızası olasılığıyla ilgili Cuma günü müşterilerine verdiği bilgiye dair CNBC raporunun ardından uçak üreticisi de ilgi odağında olacak.

Cuma günü petrol fiyatları karışık seyirde. Yatırımcılar artan stoklar ile kademeli olarak ivme kazanan küresel ekonomik toparlanmaya dair çelişkileri sindirmeye çalışıyor.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,2 artışla 59,69 dolar olurken Brent %0,1 kayıpla 63,17 dolardan işlem gördü.

OPEC+’nın Mayıs-Temmuz arasında üretimi günlük 2 milyon varil kademeli olarak artırma kararı almasından sonra her iki sözleşme de bu hafta %2 ila %3 düşüş yaşama yolunda.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,6 azalarak 1.747,35 dolar olurken EUR/USD %0,2 düşüşle 1,1891’den alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google