ABD vadeli işlemleri, Powell’ın genişlemeci politika duruşunu koruması ile yükseldi

0 6

Yazar: Peter Nurse   

Investing.com – ABD borsaları Çarşamba günü yüksek açılıyor. Fed Başkanı Jerome Powell, merkez bankasının bir süre daha ekonomiyi destekleyeceğine dair yatırımcılara güven verdi.

Dow 25 puan artarken S&P 500 5 ve Nasdaq 100 23 puan yükseldi.

360 puanlık kaybı sildikten sonra Dow Jones Industrial Average, Salı gününü 15 puan yüksek kapattı. S&P 500 de %1,8’lik kaybı tersine çevirerek günü yüksek bitirirken Nasdaq Composite %3,9 düşüşün ardından %0,5 kayıp yaşadı.

Bu tersine dönüşün ve Çarşamba günkü artışların ana sebebi, Fed başkanı Powell oldu. Powell, enflasyonun bir endişe kaynağı olmadığını ve ekonomik görünümün “epey belirsiz” olduğunu söyleyerek merkez bankasının politikasında erken bir değişim ihtimaline dair endişeleri yatıştırdı.

Salı günü Senato Bankacılık Komitesi’ne giden ifade metninde Powell, “ekonomi istihdam ve enflasyon hedeflerimizden epey uzak ve önemli bir ilerleme elde etmek için bir süre daha gerekiyor muhtemelen” dedi.

Powell Çarşamba günü tekrar Kongre binasına gidiyor. Meclis’teki milletvekilleri, Başkan Joe Biden’in 1,9 trilyon dolarlık teşvik önerisini oylamaya hazırlanıyor.

Öte yandan Lowe’s (NYSE:LOW) Çarşamba günü çeyreklik sonuçlarını paylaşacak. Salı günü rakibi Home Depot (NYSE:HD), dördüncü çeyrekte aynı mağaza satışlarında yaklaşık %25 artış raporlamıştı.

Nvidia (NASDAQ:NVDA) da rapor sunacak ve yatırımcılar, şu an otomobil üreticilerinden oyun geliştiricilerine kadar herkesi etkileyen kıtlıkla ilgili çip üreticilerinin söyleyeceklerini merak ediyor.

Çarşamba günü ekonomi takviminin merkezinde Ocak ayı yeni konut satışları var.

Çarşamba günü petrol fiyatları, Salı günü ham petrol ve benzin stoklarında yaşanan sürpriz artışın ardından yükseliş eğilimini koruyarak toparlandı.

ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) resmi arz rakamları TSİ 18.30’da yayınlanacak. Amerikan Petrol Enstitüsü’nün ABD stoklarında geçen hafta 1 milyon ve benzin stoklarında 66.000 varillik artış olduğunu göstermesi üzerine resmi rakamlar dikkatle incelenecek.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %1,1 artışla 61,36 dolar olurken Brent %1,2 yükselerek 65,28 dolardan işlem gördü.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,1 artışla 1.807,65 dolar olurken EUR/USD %0,1 artışla 1,2165’ten alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google