ABD vadeli işlemleri sakin, Morgan Stanley kazanç raporu bekleniyor

0 6

Yazar: Peter Nurse   

Investing.com – ABD borsaları Cuma günü büyük oranda değişmedi. Önceki seansı rekor seviyelerde kapattıktan sonra durulsa da kurumsal kazançların etkileyici olması ve ekonomik verilerin güçlü bir toparlanmaya işaret etmesi ile hissiyat pozitif kalmaya devam etti.

Dow 45 puan artarken S&P 500 2 puan yükseldi ve Nasdaq 100 13 puan geriledi.

Dow Jones Industrial Average Perşembe günü %0,9 artışla şimdiye kadar ilk kez 34.000 üzerinde kapatırken S&P 500 %1,1 artışla yeni bir rekor le bitirdi ve Nasdaq Composite de %1,3 kazandı.

Bu artışlar büyüyen perakende satışlar, tahminleri aşan kurumsal kazançlar ve ABD tahvil getirilerindeki düşüş ile desteklendi. 10-yıllık Hazine getirisi %1,60 altına düştü.

Cuma günü kazanç sezonu tam gaz devam edecek. Bankacılık sektörü için güçlü olan bir haftayı, Morgan Stanley (NYSE:MS) kapatacak. Analistler işlem masalarından güçlü performans gelmesini bekliyor ve bu beklentiler Citigroup (NYSE:C), JPMorgan (NYSE:JPM) ve Goldman Sachs (NYSE:GS) gibi isimlerin çarpıcı sonuçlarını takiben yükselmiş olabilir.

Yatırımcılar ayrıca PNC Financial (NYSE:PNC), State Street (NYSE:STT), Bank of New York Mellon (NYSE:BK) ve Citizens Financial (NYSE:CFG) sonuçlarını da inceleyecek.

Pfizer (NYSE:PFE) da ilgi çekecek. CEO’su Albert Bourla, insanların 12 ay içerisinde üçüncü bir covid-19 aşısı daha olmaları ve yıllık olarak yaptırmaları ‘gerekebileceğini’ söylerken Coinbase Global (NASDAQ:COIN) ilgi odağında kalmaya devam edecek. Cathie Wood idaresindeki ARK Investment, kripto paranın borsaya ilk çıkışı sonrasında 110 milyon dolar değerinde daha hisse aldı. 250 milyon dolarlık da önceden almıştı.

Perşembe günü yayınlanan ve %9,8 artış ile göz alan Mart ayı perakende satışları sonrasında ekonomi takviminde konut başlangıçları var. Mart ayındaki daha iyi hava koşulları, toparlanmaya katkı sağlamış olmalı. Ekonomistlerin tahmini %1,7 artış yönünde. Michigan tüketici hissiyatı Nisan verileri de Cuma günü paylaşılacak.

Çin ve ABD’deki güçlü ekonomik toparlanma göstergeleri üzerine gelişmiş bir petrol talebi görünümü sayesinde petrol fiyatları Cuma günü bir ayın yükseğine ulaştı.

Hem OPEC hem de IEA (uluslararası Enerji Ajansı), bu yıl için dünya petrol talebi büyümesi öngörülerini yükseltti.

Gözler şimdi Baker Hughes petrol kulesi sayımında olacak ve ABD’li kayaç petrol üreticilerinin, arzı artırmak için yüksek fiyatlardan yararlanıp yararlanmadığının ipuçları aranacak.

WTI %0,1 artışla 63,52 dolar olurken Brent %0,1 yükselerek 67,03 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,6 artarak 1.777,75 dolar olurken EUR/USD %0,2 artışla 1,1989’dan alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google