Açılış öncesi işlemlerde Apple ve Facebook yükseldi, Ford ve eBay düşüş yaşadı

0 6

Yazar: Peter Nurse
 
Investing.com – 29 Nisan Perşembe günü piyasa öncesi işlemlerde odaktaki hisseler. Güncellemeler için lütfen sayfayı yenileyin.
 • Teknoloji devi Apple (NASDAQ:AAPL) beklentilerin üzerinde ilk çeyrek sonuçları açıkladı ve hisse %2,7 yükseldi. Hizmetlerdeki yükseliş ve iPhone satışlarındaki büyümeyle birlikte gelir rekor bir zirveye ulaştı. Şirket aynı zamanda mevcut hisse geri alım programını 90 milyar dolar daha artıracağını açıkladı.
 • Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook (NASDAQ:FB) çeyreklik gelir ve kârda beklentilerin üzerine çıktı ve hisse %7,5 yükseldi. Tüketicilerin internet üzerinden alışveriş yaptığı salgın döneminde dijital reklam harcamalarındaki artış ve reklam fiyatlarının yükselmesiyle birlikte gelirde %48’lik artış kaydedildi.
 • Ağır ekipman üreticisi Caterpillar (NYSE:CAT), talepte geçtiğimiz yılda yaşanan salgın kaynaklı çöküşün ardından düzeltilmiş ilk çeyrek kârında artış açıkladı ve şirket hissesi %1,4 yükseldi. Şirket aynı zamanda küresel çip eksikliği sebebiyle bu yıl üretim tahminlerine ulaşamayabileceğine yönelik uyarıda bulundu.
 • İlaç üreticisi Merck (NYSE:MRK), 2021 başında ABD’de COVID-19 vakalarındaki artış sebebiyle muayenehane ziyaretlerinde yaşanan düşüşle birlikte çeyreklik kârda bir düşüş açıkladı ve hisse %1,9 düştü.
 • Medya devi Comcast (NASDAQ:CMCSA) geniş bant ve kablosuz telefon müşterilerindeki güçlü büyüme sayesinde çeyreklik beklentileri aştı ve hisse %2,8 yükseldi.
 • Gıda şirketi Kraft Heinz (NASDAQ:KHC) kısıtlamalarla geçen çeyrekte atıştırmalıklara ve paketlenmiş yemeklere yönelik talebin güçlü kalması sayesinde ilk çeyrek gelir ve kâr beklentilerinin kolayca üzerine çıktı ve hisse %1 yükseldi.
 • Otomobil üreticisi Ford‘un (IS:FROTO) (NYSE:F) güçlü bir ilk çeyrek kârı açıklaması ancak küresel yarı iletken eksikliğinin ikinci çeyrek üretimini yarı yarıya azaltabileceğini söylemesi sonrasında hisse %3,7 düştü.
 • Finli telekom ağ cihazları üreticisi Nokia (HE:NOKIA) (NYSE:NOK) ADR 5G cihazlarının satışlarındaki büyümenin yardımıyla beklentilerin üzerinde ilk çeyrek kâr ve geliri yayınladı ve hisse %17’nin üzerinde yükseldi.
 • E-ticaret devi Ebay (NASDAQ:EBAY) ilk çeyrekte salgın sebebiyle online alışverişte yaşanan artıştan fayda sağlamasına rağmen ikinci çeyrek için beklentileri karşılamayan bir yönlendirmede bulundu ve hisse %8 düştü.
 • Çip üreticisi Qualcomm‘un (NASDAQ:QCOM) akıllı telefonlara yönelik güçlü talep sayesinde gelirde %52’lik bir artış açıklaması ve bu yıl için telefon sevkiyatlarına yönelik tahminini yükseltmesiyle birlikte hisse %5,5 yükseldi.
 • Wall Street Journal’ın telekomünikasyon devi Verizon‘un (NYSE:VZ) Yahoo (NASDAQ:AABA) ve AOL gibi medya varlıklarının satış yollarını incelediğine yönelik haberinin ardından hisse %0,3 yükseldi.
 • CEO Bill Hornbuckle’ın oyun endüstrisinde iyileşme işaretlerinden bahsetmesi ve şirketin Las Vegas’taki mülklerinin 2022’nin ilk yarısında salgın öncesi seviyelerde faaliyet göstermesini beklediğini söylemesi sonrasında MGM Resorts (NYSE:MGM) hissesi %1,5 yükseldi.
 • Shell (LON:RDSa) ADR %1,2 yükseldi. İngiltere merkezli petrol devi küresel petrol ve doğal gaz piyasalarındaki iyileşme sayesinde ilk çeyrekte borç yükünü azalttı, temettü ödemesini yükseltti ve kâr beklentilerinin üzerine çıktı.
 • İlaç üreticisi Moderna ‘nın (NASDAQ:MRNA) geliştirdiği COVID-19 aşısının yeni veriler ışığında buzdolaplarında görülen derecelerde üç ay boyunca istikrarlı bir şekilde tutulabileceğini söylemesinin ardından hisse %1,9 yükseldi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google