Ak Yatırım Şirket Raporu – TAV Havalimanları

0 8

DHMİ’den güçlü destek

DHMİ TAV Havalimanları için önemli bir destek paketi açıkladı

DHMİ havacılık sektörünü son bir senedir olumsuz yönde etkileyen ve yolcu trafiği üzerinde şiddetli baskı yaratan Covid-19 pandemisi nedeniyle, TAV Havalimanları için bir destek paketi açıkladı. Buna göre, TAV’ın işlettiği havalimanlarının sözleşme süreleri iki yıl uzatılırken, bu havalimanlarına ait kira ödemeleri iki yıl süre ile ertelenecek. DHMİ’nin İstanbul ve Sabiha Gökçen Havalimanları için ayrı bir çalışma yürüttüğü de çeşitli basın kanallarında belirtiliyor. Haber sonrası, destek paketinin hava yolu şirketlerini de kapsayacak şekilde genişletilmesi beklentisi piyasada oluşabilir.

Destek paketinin TAV için değerinin 200 milyon Euro olduğunu hesaplıyoruz

TAV’ın Türkiye’de işlettiği 5 havalimanının (Antalya, Ankara, İzmir, Bodrum ve Gazipaşa) işletme süreleri 2 yıl uzatıldı. Ayrıca, bu havalimanlarının 2022 ve 2023 yıllarına ait kira ödemeleri 2024 ve 2025 yıllarına ertelendi. Hesaplamalarımıza göre bu destek paketinin TAV için 200 milyon Euro’luk bir ek değer getiriyor. Bunun yaklaşık 150 milyon Euro’luk kısmının ise sadece Antalya Havalimanı’nın normalde 2024 sonunda sona erecek olan kontratının 2026 sonuna uzatılmasından kaynaklandığını görüyoruz.

Haberin önemi terminal işletmeciliği ile sınırlı değil

TAV’ın bu havalimanlarında faaliyet gösteren hizmet şirketleri de (ATÜ ve BTA gibi) kontrat uzatımından faydalanacak. Ayrıca, Şirket üzerinde kontratların yenileme dönemleri yaklaştıkça oluşmaya başlayan endişeler de iki yıl süre ile ertelenmiş oldu.

Hedef fiyatımızı 30.00TL olarak güncelliyoruz (önceki 25.00TL)

DHMİ’nin sunduğu destek paketini değerlemelerimize dahil ediyoruz. Bu değişiklik sonucu, TAV’ın hedef fiyatını %20 oranında yükselterek 30.00 TL/hisse olarak güncelliyoruz. Burada kira ödemelerinin 2022 ve 2023 gelir tablosu üzerinde bir etki yaratmayacağını, ertelemeye rağmen kira ödemelerinin ait oldukları yıllarda muhasebeleştirileceğini eklememiz gerekir (etki nakit akışı üzerinde olacak). Yine de TAV’ın 10,5 ve 7,5 olan 2021T ve 2022T FD/FAVÖK’ü, benzer grup ortalaması olan 14,7 ve 10,8’in oldukça altındadır. Türkiye dışındaki operasyonlarında da benzer düzenlemelerin yapılabileceği TAV için tavsiyemizi ‘Endeksin Üzerinde Getiri’ olarak koruyoruz.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Ak Yatırım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google