Alibaba’nın geliri Q3’te online alışverişteki artışın desteğiyle Wall Street beklentilerini aştı

0 8

2 Şubat (Reuters) – Çinli Alibaba Group Holding’in 9988.HK üçüncü çeyrek geliri COVID-19 salgını nedeniyle online alışverişteki artışın desteğiyle Wall Street tahminlerini aştı.

Alibaba Group’un kurucusu Jack Ma 24 Ekim’de Çin’in düzenleyici sistemini eleştirmiş ve bu gelişmenin ardından Ma’nın sahibi olduğu Ant Group’un 37 milyar dolarlık halka arzı durdurulmuştu.

Yaklaşık üç aydır kamuoyunda görülmeyen ve nerede olduğuna dair soru işaretleri olan Ma’nın 20 Ocak’ta ilk kez bir online etkinlikte görülmesi yatırımcı endişelerini gidermeye yardımcı olmuş ve Alibaba hisselerini yukarı çekmişti. ABD’deki Kara Cuma ve Siber Pazartesi satışlarını gölgede bırakan dünyanın en büyük online alışveriş günü olan Bekarlar Günü sebebiyle, Kasım ayında toplam 74 milyar dolarlık satış yapmıştı.

Refinitiv’in IBES verilerine göre, Alibaba’nın gelirleri 31 Aralık’ta sona eren üçüncü çeyrekte %37 artarak 221,08 milyar yuana (34,24 milyar dolar) yükseldi. Analistler Alibaba’nın gelirlerinin 214,38 milyar yuan olmasını bekliyorlardı.

Şirketin bir önceki yıl 52,31 milyar yuan olan dağıtılabilir net kârı 79,43 milyar yuana yükselirken, yine bir önceki yıl 19,55 yuan olan hisse başı net kârı da 28,85 yuana yükseldi.

Haberi bildiren: Chavi Mehta ve Josh Horwitz
Haberi çeviren: Canan Sevgili
Redaksiyon: Ebru Tuncay

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google