Alman polisi 60 milyon dolar değerinde Bitcoine el koydu, fakat şifre kayıp

0 1

John O’Donnell

FRANKFURT, 5 Şubat (Reuters) – Alman savcılar, bir dolandırıcının 60 milyon dolar değerindeki Bitcoin‘lerine el koydular. Tek sorun ise, dolandırıcının şifreyi vermemesinden dolayı soruşturmayı yürüten savcıların dijital cüzdanın kilidini açamıyor olmaları.

Bavyera eyaletindeki Kempten kentinin savcısı, dolandırıcının hapse mahkum edilip, cezasını çekmeye başladığından beri suskunluğunu koruduğunu belirtti. Polisler ise 1.700’den fazla Bitcoin’e ulaşmak için defalarca şifreyi çözme girişiminde bulunsalar da, başarılı olamadılar.

Savcı Sebastian Murer, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Şahsa sorduk fakat bize konuşmadı. Belki kendisi de bilmiyordur.” dedi.

Sanal kripto para birimi Bitcoin, şifrelemeyle korunan dijital cüzdan olarak bilinen bir yazılımla saklanıyor. Cüzdanı açıp Bitcoin’e ulaşmak için kilidi çözecek bir şifre kullanılıyor. Şifre kaybolduğundaysa, kullanıcı cüzdanı açamıyor.

Başkalarının “madencilik” yani bitcoin üretme gücünden faydalanmak için diğer bilgisayarlara gizlice bir yazılım yükleyen dolandırıcı iki yıldan fazla süreliğine hapse mahkûm oldu.

Dolandırıcı hapse atıldığında, sahip olduğu Bitcoin’lerin değeri bugünkü değerinin çok altındaydı. Fakat Bitcoin son birkaç yılda hızla yükselerek Ocak ayında 42.000 dolarlık rekora ulaştı. Bugün Bitcoin 37.577 dolarda işlem görüyor.

Haberi çeviren: Oben Mumcuoglu
Redaksiyon: Can Sezer

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google