ANALİZ: Kendimizi kandırmayalım, vatandaşın TL’ye döndüğü filan yok

0 11

Dikkat ederseniz bir aydır her Cuma BDDK’nın sağladığı “ham” döviz ve TL mevduatı verilerini artık okurlarla paylaşmıyoruz. Bunun nedeni de piyasalarda yükselen oynaklık yüzünden, döviz mevduatı ve altın birikimlerinin “değerleme etkisinden” arındırılması gereği.  Her kurum bu arındırmayı kendi usulleri ile yapıyor. Ama, işin özeti şu, döviz mevduat çok az çözülürken, kurumsal mevduatın kullanımını da anlatmak zorundayız. Halkımızın NİYE dövizden vazgeçmeyeceğini de 2 grafikle anlatacağız.

Önce bize e-maille bilgi veren, fakat isminin kullanılmasını istemeyen bir banka ekonomistinden gelen arındırılmış veriyi aktaralım:

“Türkiye’de Merkez Bankası verileriyle yaptığımız hesaplamalar bireylerin döviz mevduatlarının geçen hafta sınırlı da olsa gerilediğini gösteriyor. Euro/dolar paritesindeki hareketten arındırıldığında bireylerin ve şirketlerin döviz mevduatlarının sırasıyla 75 ve 310 milyon dolar civarında düştüğünü hesaplıyoruz. Diğer yandan, Kasım başından 5 Şubat’a kadar bireyler ve şirketlerin döviz mevduatı sırasıyla 5.4 ve 0.9 milyar dolar artış göstermiş görünüyor. Bununla birlikte, son haftalarda bireylerin döviz yatırımlarına ilgisi azaldı. Diğer yandan, bireylerin altın mevduatı geçen hafta 300 milyon dolar düşüş gösterdi”.

QNB Finansbank araştırma ise daha detaylı bir fotoğraf çiziyor:

“Altın ve parite etkisinden arındırdıktan sonra, yurtiçi yerleşik gerçek kişilerin döviz mevduatı 5 Şubat haftasında 0.3 milyar dolar, son 4 haftada da 1.1 milyar dolar gerilemiştir. Şirketlerin DTH’ı da 5 Şubat haftasındaki 0.3 milyar dolar gerilemiş, böylece toplam DTH geçen hafta 0.7 milyar dolar düşmüştür. Son 2 haftada yurtiçi yerleşiklerin DTH düşüşü de 1.4 milyar dolara ulaşmıştır. Ayrıca,  TCMB’nin efektif deposunda Ekim sonundan beri gözlenen 0.7 milyar dolarlık artış, sisteme efektif girişinin de olduğunu düşündürmektedir. Bu da gerçek döviz satışının daha yüksek boyutta olduğuna işaret etmektedir.

Yurtiçi bankaların ise 5 Şubat haftasında döviz pozisyonlarını 0.5 milyar dolar, son iki haftada da 0.7 milyar dolar arttırdıkları gözlenmektedir. Bu artış özel bankalarda daha belirgin olmuştur.

Sonuç olarak, yabancı yatırımcı pozisyonlanmasının halen 2020 başındaki seviyelerin altında olmasına karşın, son haftalarda buradan TL’ye girişlerin durduğu gözlenmektedir.

Buna karşılık, yurtiçi yerleşiklerin daha belirgin şekilde dövizde satışa geçmeleri sonucunda, yurtiçi bankaların döviz pozisyonlarını arttırmalarına rağmen, kurdaki olumlu eğilim korunabilmiştir.

Yani?  Kur ve değerleme etkisinden arındırılmış olaak döviz ve altın mevduatta bir miktar çözülme var, ama bu çözülme ham verinin çok altında kalıyor. Bir noktaya daha dikkat çkelim:  Kurumsal DTH’da haftalık değişiklikler portföy tercihlerini değil, firmaların ticari ve fiansal işlemlerini gösterir.  Örnek olarak bir firmanın döviz mevduatı gerilediyse, bunun nedeni ”CFO’nun” TL’ye dönmesi değil, şirketin vadesi gelen FX kredi faizi veya ithalat siparişi ödemesi olabilir.

Bireysel döviz mevduatı içinde kendini trader gibi görerek sürekli döviz-TL arbitrajı yapan bir kesim var. Bir de servet toteminin en tepesinde yer alıp yılda 1-2 kez döviz-TL tercihini değiştirenler. Bu iki grubun dolar ve Euro’nun sürekli değer kaybı yüzünden faizi düşük de olsa TL’ye dönmesi muhtemel, çünkü kur arbitrajından kazanmayı planlıyorlar. Bu kesitin birikimini kesin olarak bilmek imkansız, ama $10-15 milyar diye düşünüyoruz. Yani, TL değer kazanmaya devam ederse, bu kesim TL’ye dönebilir.

Fakat mevduatta getiriden çok güvenceyi tercih eden çok geniş bir kesim politika ve enflasyon riskine karşı dövizde kalmayı tercih edecek.  Nerden mi biliyoruz?

İlk tablo Metropoll’den (yukarda);  halkın %47’si ülkeden tüyecek kadar bezmiş. Bu grup TL’ye dönmez.  İkinci tablo ise ADAMOR anketinden.  Bu tablo da halkın zihnindeki enflasyonu gösteriyor.

Halkın %70’i gıda enflasyonunu %40 veya üstünde ölçüyor.  %17 TL faize tav olur mu?  Kandırmayalım kendimizi.

FÖŞ

YENİLEME (Video eklendi) FÖŞ son kez Dolar, Borsa ve Altın anlattı: Altı ay sonra yine sorun

Dolar neden düşüyor, değer kaybı sürecek mi?

Döviz: Dolar/TL nereye kadar düşer?

Nomura: Mısır ve Türkiye kur krizi olasılığına dikkat

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google