ASML güçlü satış ve marjlar üzerine yükseldi, çip makinesi üreticisi yüksek talep bekliyor

0 5

Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – ASML (NASDAQ:ASML) ADR Çarşamba günü piyasa öncesinde %4’e yakın artış yaşadı. Şirket, yarı iletkenler için küresel pazardaki olağanüstü sıkışıklığı yansıtan satış ve marj bildirdi.

Hollandalı şirket, mobil cihazlarda, laptoplarda, TV ve arabalarda kullanılan çipleri üretmek için dünyanın en büyük şirketleri tarafından kullanılan makineleri üretiyor. Ayrıca bu şirketlerin silikon üzerine seri model üretmelerine yardımcı olan yazılım ve hizmetler de sağlıyor.

İlk çeyrek satışları, 4,4 milyar Euro (5,28 milyar dolar) ile 2020 Ocak ayındaki tahminleri olan 3,9-4,1 milyar Euro aralığının en üst seviyesinden daha yüksek geldi. Rakamlar kendi tahminlerini aştı ve ASML, üretim portföyünde güçlü talep gördüğünü söyledi.

%53,9 puanda brüt marj da %50-51 tahminlerinden yüksek.

Müşterileri yüksek marjlı 5G hizmetleri, yapay zeka ve yüksek performanslı bilgi işlem çözümleri ürünlerine odaklanan şirket, “2021’de geçen yıla kıyasla gelirinde %30 büyüme öngörüyor.”

Net sipariş kaydı Ocak-Mart döneminde 4,7 milyar Euro ile bir önceki çeyrekte görülen 4,2 milyar Eurodan %12 yüksek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google