Avrupa borsaları büyük oranda sakin, kurumsal kazanç raporları bekleniyor

0 6

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları Salı günü büyük oranda değişmeden açılıyor. Yatırımcılar kurumsal kazanç raporlarını bekliyor.

DAX %0,1 artarken CAC 40 %0,1 yükseldi ve FTSE 100 %0,1 kaybetti.

Pazartesi günü ABD’nin majör endeksleri, teknoloji sektöründeki genel zayıflığın etkisiyle düşüş yaşadı. Asya’da ticaret genel olarak zayıftı. Japonya’da Nikkei %2 düşüş gösterdi. Ülke, artan Covid-19 vakaları ile baş edebilmek için bölgesel karantinaları genişletti.

Çin halk Bankası, beklenildiği gibi, kredi ana faizini %3,85’te bıraktı. Ve yatırımcılar Perşembe günü gerçekleşecek olan Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısını bekliyor.

Toplantı öncesinde kazanç raporları ile daha çok ilgi uyandıran kurumsal sektör var.

Fransız IT danışmanlık şirketi Atos (PA:ATOS) ilgi çekecek. Kanada merkezli Processia, İngiltere merkezli Ipsotek ve Alman siber güvenlik şirketi Cryptovision’ı satın aldı.

Kering (PA:PRTP) gibi lüks tüketim ürünleri perakendecisinden, Danone (PA:DANO) gibi gıda devlerinden ve Primark’ın sahibi Associated British Foods (OTC:ASBFY) gibi isimlerden de kazanç raporları gelecek.

ABD’de ise yayın devi Netflix (NASDAQ:NFLX), Salı günü FAANG sonuçları için sezonu açacak. Johnson & Johnson (NYSE:JNJ) ve Procter & Gamble (NYSE:PG) da rapor sunacak.

Avrupa’da İngiltere’nin şubat ayı işsizlik rakamları, beklenenden daha iyi sonuçlandı. %5,1’e yükselmesi yönünde beklentilere ve Ocak ayındaki %5,0’a karşı işsizlik oranı %4,9’a geriledi. Almanya’nın mart ayı ÜFE da şaşırtarak ay bazında %0,9 ve yıl bazında %3,7 yükseldi.

Salı günü petrol fiyatları, ekonomilerin yeniden açılması ile tüketimin artacağına dair devam eden iyimserlik ve zayıf ABD doları sayesinde güçlendi.

Diğer dövizlerle alım işlemi yapan alıcılar, Amerikan doları zayıfladığında dolarla fiyatlanan petrol için daha az öderler.

Arz yönünde yatırımcılar Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) stok verilerini bekliyor.

WTI, %1,2 artışla 64,24 dolar olurken Brent Çarşamba günü %4,6 artış yaşadıktan sonra %1,3 kazanarak 67,93 dolara ulaştı. Her iki sözleşme de 2021’de %30’dan fazla kazandı.

Öte yandan altın vadeli işlemleri 1.770,55 dolarda sakin kalırken EUR/USD %0,2 artışla 1,2058’den alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google