Avrupa borsaları büyük oranda yüksek, kazanç raporları destek oluyor

0 6

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları Perşembe günü büyük oranda yüksek açılıyor. Wall Street’teki kazanç dönemine genel olarak pozitif yapılan başlangıç, borsaları destekledi.

DAX %0,2 yükselirken FTSE 100 %0,2 kazandı ve CAC 40 %1 düşüş yaşadı.

ABD’nin ilk çeyrek kazanç sezonu Çarşamba günü ciddi başladı. Genel ekonominin sağlığı için sıkça temsilci gibi görülen bankacılık sektörü ön plandaydı.

Goldman Sachs (NYSE:GS), küresel olarak rekor seviyede anlaşmalar yaptığından ilk çeyrekte rekor bir net kâr paylaştı. ABD’nin en büyük dördüncü bankası olan Wells Fargo (NYSE:WFC), kötü kredi karşılıklarını azaltıp satış pratiklerine dair skandalla ilişkili maliyetleri kontrol altına aldıktan sonra iyi kâr elde etti.

JPMorgan Chase’in (NYSE:JPM) ilk çeyrek sonuçları da beklentileri aştı.

Küresel hisse senetleri, başarılı covid-19 aşı dağıtımı ve büyük teşvik paketleri ile özellikle ABD’de bastırılmış talebin ortaya çıkacağı beklentileri ile son haftalarda yükseldi.

Avrupa’da Publicis (PA:PUBP) ilgi çekebilir. Şirket, ABD’de dijital reklamcılığa olan yüksek talebin etkisiyle salgının başından beri ilk kez organik büyümeye döndü.

ABB (SIX:ABBN) da dikkatleri üzerine çekecek. Mühendislik firması, iyimser bir ilk çeyrek sonunda 2021 için gelir rehberliğini yükseltti.

Ekonomi cephesinde; önceki ay %0,7 büyüme gösteren Alman TÜFE okuması Mart ayında aylık %0,5 yükseldi.

ABD’de yatırımcılar, ilk işsizlik başvuruları ile Mart ayı perakende satışları inceleyecek. Satış raporunun tüketici harcamalarında güçlü bir artış göstermesi bekleniyor.

Perşembe günü petrol, bir ayın yüksek seviyesi yakınlarında sakin seyretti. ABD stok verileri, talep görünümünün geliştiğine dair yeni göstergeler sundu.

Çarşamba günü Enerji Bilgilendirme Dairesi (EIA) raporuna göre ABD ham petrol stokları geçen hafta 5,9 milyon varil ile beklenenin iki katı kadar düşüş yaşadı. Geçen hafta piyasaya arz edilen benzin ise günlük 8,9 milyon varile çıkarak Ağustos’tan beri en yüksek seviyeyi gördü.

Hem OPEC hem de Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), bu yıl için petrol talebi büyüme tahminlerini yükseltti.

WTI, önceki seansta %4,9 arttıktan sonra %0,1 düşüşle 63,10 dolar olurken Brent Çarşamba günü %4,6 artış yaşadıktan sonra %0,1 yükselerek 66,62 dolara ulaştı.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,4 yükselişle 1.742,70 dolar olurken EUR/USD 1,1979’dan alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google