Avrupa borsaları çoğunlukla yüksek; SocGen yoğun kazanç gününde başı çekiyor

0 1

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları Çarşamba günü hafif artışlar yaşadı. Yatırımcılar yoğun kazanç gününde kurumsal gelişmeleri bekliyor.

DAX %0,1 düşüş yaşarken FTSE 100 %0,1 ve CAC 40 %0,1 yükseldi.

Güçlü kazanç dönemi sayesinde Avrupa borsalarındaki hissiyat desteklendi. Çarşamba günü yeni kazanç raporları açıklandı.

Societe Generale (OTC:SCGLY) %2,9 yükseldi. Fransız bankacılık devi, yılın başında hisse senedi türevlerinde ağır kayıplar yaşadıktan sonra 2020’nin ikinci yarısında faaliyetlerinde “büyük gelişmeler” yaşadı.

Thyssenkrupp (DE:TKAG), otomotiv parça ve malzemelerine olan artan talebe değinerek tüm yıl satış, nakit akışı ve kâr hedefini yükseltti ve hisselerinde %4,6 artış yaşandı.

Adyen (AS:ADYEN) %9,8 artışla tüm zamanların yükseğini gördü. Facebook (NASDAQ:FB) ve diğer online firmalar için ödeme işlemlerini yürüten Hollandalı şirket, Amerika’daki büyüme sayesinde beklentileri aştı.

Öte yandan Heineken (OTC:HEINY) %2,1 geriledi. Hollandalı içki üreticisi, Ekim ayında başlattığı faaliyetlerini gözden geçirmesinin ardından yaklaşık 8.000 işçiyi işten çıkardığını söyledi.

Maersk (CSE:MAERSKb) %7,6 geriledi. Dünyanın en büyük konteyner nakliye hattı, navlun oranlarının zirveye yaklaştığını söyleyerek hayal kırıklığı yaratan bir görünüm sundu.

Çarşamba günü Çin’in fabrika kapısı fiyatları Ocak ayında bir yıl içinde ilk kez yıllık artış yaşadı ve imalatta güçlü bir büyüme olduğuna işaret etti.

Bununla birlikte bu pozitif gelişmeler, Çin’in TÜFE rakamları ile zayıflamalı. Verilere göre virüs kısıtlamalarının seyahat ve harcamaları azaltması ile fiyatlar deflasyona girdi.

Avrupa’da Almanya’nın Ocak ayı TÜFE’si aylık %0,8, yıllık %1,0 yükselerek hükümetin geçici KDV indirimi nedeniyle 2020 yılında negatif bölgeye girdi.

Hisse senedi piyasaları, büyük mali ve parasal harcama ve koronavirüsü bitirecek aşı programları ile ekonomik toparlanma beklentileri üzerine son birkaç ay içinde güçlü artışlar yaşadı.

İtalya hisseleri 12 ayın yükseğine yakın kaldı. Silvio Berlusconi, Forza Italia partisinin yeni Mario Draghi hükümetini destekleyeceğini ve onu Temsilciler Meclisi’nde güçlü bir çoğunluğu komuta etmeye yaklaştıracağını söyledi.

Çarşamba günü petrol fiyatları, ABD ham petrol stoklarında yeni düşüşler yaşanması ile yükseldi. Amerikan Petrol Enstitüsü (API) geçen hafta stoklarda beklenmedik bir düşüş raporladı. İlerleyen saatlerde Enerji Bilgilendirme Dairesi (EIA) tarafından yayınlanan arz verileri de yakından takip edilecek.

WTI %0,4 artışla 58,61 dolar olurken Brent %0,3 yükselerek 61,42 dolara ulaştı.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,4 yükselişle 1.845,30 dolar olurken EUR/USD %0,1 artışla 1,2131’e yükseldi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google