Avrupa borsaları düşük; emtia fiyatları yükselirken HSBC baskısı

0 6

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Bölgenin en büyük bankası HSBC, sektör için mevcut zorlukları ortaya koyarken yüksek emtia fiyatlarına rağmen Salı günü Avrupa borsaları zayıfladı.

DAX %1 düşerken CAC 40 %0,2 ve FTSE %0,1 kaybetti.

HSBC’nin (LON:HSBA) yıllık kârı Covid-19 salgınından dolayı bir yıl öncesine göre %34 ile büyük bir düşüş yaşayarak 8,78 milyar dolara geriledikten sonra hisseleri %2 kaybetti.

Ancak yine de HSBC tarafından derlenen, 8,33 milyar dolar tahminlerini aştı. Bununla birlikte banka, uzun vadeli kârlılık hedefinden vazgeçti ve esasen Asya’daki varlık yönetimine odaklı, revize edilmiş bir strateji açıkladı.

Yoğunlukla kaynak hisseleri, emtia fiyatlarının başarılı bir seri yakalaması ile Avrupa’daki kayıpları sınırlamaya yardımcı oldu.

ABD üretiminin geçen hafta Texas ve civarındaki soğuk havanın etkisinden yavaş yavaş kurtulması ile Salı günü petrol fiyatları yükseldi. Hem bakır gibi ana metaller hem de altın gibi kıymetli metaller küresel toparlanma umutları ve arz sıkıntıları üzerine yükseldi.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,9 artışla 62,22 dolar olurken Brent %0,9 artışla 64,96 dolardan işlem gördü. Altın vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 1.806,30 dolar olurken bakır vadeli işlemleri 4,15 dolardan sakin kaldı – 2011 yılında gördüğü tüm zamanların yükseğine yakın.

Sonuç olarak BHP (LON:BHPB) %1, Rio Tinto (NYSE:RIO) %0,5, BP (NYSE:BP) %3,2 ve Shell (LON:RDSa) %1,4 kazandı.

Öte yandan Alman çimento üreticisi HeidelbergCement (DE:HEIG), geçen yıl için çekirdek kârında %6 artış paylaşmasına rağmen %2,1 düşüş yaşarken özel güvenlik şirketi G4S (CSE:G4S), Allied Universalîn nihai teklifini oylamak için hissedarlara önererek Kanada’nın GardaWorld’ü ile aylardır süren devralım mücadelesini bitirdi.

Ekonomi cephesinde; İngiltere Salı günü iyi haberler alıyor. İşsizlik başvuru sayımı, 35.000 artış tahminlerinin aksine Ocak ayında fiilen 20.000 düşüş yaşadı. Ancak işsizlik oranı %5,1 ile beş yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Pazartesi günü Başbakan Boris Johnson, dünyadaki en hızlı aşı dağıtımlarından birine sahip olmanın desteğiyle, hasar görmüş bir ekonominin kademeli olarak yeniden açılması çabası içinde ülkesinin karantinadan çıkış yolunu özetledi.

Diğer yandan Fed Başkanı Jerome Powell’ın, Kongre önündeki yarı yıllık ifadesi Salı günü başlıyor ve tahvil getirilerindeki artış, Fed’in akomodatif politikasını sürdürmeye olan bağlılığı için açık bir test olduğundan açıklamaları yakından takip edilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google