Avrupa borsaları düşük; gözler karantinalar ile aşı programlarında

0 6

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları Pazartesi günü düşük açılıyor. Yatırımcılar salgın ve aşı dağıtımları ile ilgili haberlere odaklanırken hafta temkinli başlıyor.

DAX %0,2 düşerken CAC 40 %0,3 geriledi ve FTSE 100 %0,1 kaybetti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Pazartesi günü İngiltere’nin üçüncü karantinasıyla ilgili bir yol haritası çizecek. Ülke, Şubat ortasına kadar 15 milyon İngiliz’i aşılama hedefine ulaştı.

Bununla birlikte Johnson, kaygısızlığı önlemek gerektiğini ve karantinanın yavaş yavaş kaldırılacağını söyledi. Gazete raporlarının öne sürdüğüne göre Paskalya tatiline kadar seyahat ve ağırlama endüstrisinin normalleşmeye yaklaşması bile mümkün değil.

İngiltere, aşı dağıtımının hızı konusunda Avrupa’nın parlak çocuğu ve kıta Avrupa’sının bir süre daha kilit altında olacağına dair endişeler mevcut. Nitekim güney Fransa’da Nice belediye başkanı Pazar günü turist akışını azaltmak için bir hafta sonu karantinası çağrısında bulundu.

ING analistleri “bu yıl ekonomik büyümede keskin bir toparlanma olmasını beklesek de karantinalar kısa vadede devam edeceğinden enflasyonu açıkça geride bırakacak” dedi.

Enflasyon endişeleri, son haftalarda tahvil getirilerinde hızlı artışlara yol açtı ve bu, hisse senetlerinin göreceli çekiciliğini azaltabileceğinden bazı hisse senedi yatırımcılarını endişelendirdi.

Fed Başkanı Jerome Powell, bu hafta Kongre önünde yarı yıllık ifadesini verecek ve uzunca bir süre daha politikayı akomodatif tutma durumunu pekiştirmesi mümkün. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın da Pazartesi günkü konuşmasında benzer bir tonda olması bekleniyor.

Ekonomi takvimi Pazartesi günü görece sakin; yalnızca Almanya’nın Şubat ayı IFO enstitüsü anketi var.

Pazartesi günü petrol yükseldi. ABD üretimi, geçen hafta yaşanan şiddetli soğuk havanın etkisinden yavaş yavaş kurtuluyor.

Texas ve civar bölgelerdeki soğuk hava patlamasının, tahminen günlük 4 milyon varil üretimin durmasına sebep olmasının ardından petrol sahası ekibinin üretimi tamamen başlatması, birkaç gün daha sürebilir.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %1,1 artışla 59,90 dolar olurken Brent %1,2 artışla 62,90 dolardan işlem gördü.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,8 artışla 1.790,70 dolar olurken EUR/USD 1,2117’de sakin kaldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google