Avrupa borsaları düşük; tahvil verimleri yükselirken Kering düşüşte

0 7

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Kazanç dönemi devam ederken yatırımcıların artan tahvil verimlerine karşı ihtiyatlı olması ile konsolide olan Avrupa borsaları, Çarşamba günü düşüş yaşadı.

DAX %0,3 düşüş yaşarken FTSE 100 %0,2 ve CAC 40 %0,1 geriledi.

Covid-19 aşı dağıtımının ve yaklaşan baharın, katı kısıtlamaları bitirmeye teşvik edeceğine dair umutlar arasında Avrupa piyasaları geçen hafta güçlü bir ralli yaşadı.

Ancak bölge liderleri, İngiltere ve Güney Afrika’da ortaya çıkan ve daha bulaşıcı olan yeni türlerden dolayı kısıtlamaları kaldırma konusunda temkinli.

Bununla birlikte yatırımcılar, şimdi ilgisini virüsle ilgili istatistiklerden alıp artan tahvil verimlerine çeviriyor. Daha yüksek oranlar, bazılarının hisse senedi ve tahvillere yönelmesini sağlayabilir.

ABD’nin 10-yıllık Hazine verimi, 9 bp artışla %1,3’e yükseldi – Şubat 2020’den beri görülmemiş bir seviye.

Kurumsal gelişmelerde ise Rio Tinto (NYSE:RIO), %1,5 yükseliş yaşadı. Dünyanın en büyük demir cevheri üreticisi, 2020’de yıllık kârında %20 artış raporladıktan sonra 6,5 milyar dolar değerinde rekor bir final temettüsü duyurdu.

Rakipleri BHP Group (NYSE:BHP) ve Glencore (OTC:GLNCY) raporları da piyasa tarafından olumlu karşılandı.

Öte yandan Gucci’nin sahibi moda evi Kering (PA:PRTP) %8,4 kaybetti. Koronavirüs salgını, dünya genelinde turist seyahatine ve alışveriş alışkanlıklarına zarar verdiğinden dördüncü çeyrek satışlarında beklenenden daha büyük bir düşüş yaşadı.

British American Tobacco (NYSE:BTI) ise %6,2 değer kaybetti. Sigara üreticisi, Aralık sonuna kadar olan yıl için sigara hacminin %4,6 ve gelirinin %1,1 düşüş yaşadığını söyledi.

Ekonomi cephesinde; İngiltere’nin Ocak ayı TÜFE’si yıllık %0,7 yükseldi. Ay bazında fiyatlar sadece %0,2 düştükten sonra bu oran Aralık ayındaki %0,6 puandan ufak bir artış oldu.

Soğuk havanın, ABD’nin Texas eyaletindeki petrol ve gaz sahalarındaki üretimi düşürdüğü haberleri üzerine Çarşamba günü petrol, artış yaşayarak yüksek seviyelerde kaldı.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,7 artışla 60,45 dolar olurken Brent %0,9 artışla 63,91 dolardan işlem gördü. Her ikisi de bu haftanın başında 13 ayın yükseğine ulaştı.

Amerikan Petrol Enstitüsü (API), ABD ham petrol arz verilerini paylaşacak.

Öte yandan altın vadeli işlemleri, tahvil getirilerinin daha çekici hale gelmesi ile %0,7 düşüşle 1.786,95 dolar olurken EUR/USD %0,2 düşüşle 1,2075’ten alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google