Avrupa borsaları düşük; Wall Street satışları baskı yapıyor

0 8

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Perşembe günü Avrupa hisse senedi piyasaları düşük açılıyor. Yatırımcılar Wall Street’teki ani satışlara karşılık veriyor.

DAX %0,1 düşerken CAC 40 ve FTSE 100 %1,1 geriledi.

Dow Jones Industrial Average Çarşamba günü %2,1 düşüş yaşadı. Aşırı piyasa volatilitesi arasında S&P 500 %2,6 ve Nasdaq Composite %2,5 kaybetti.

Perakende yatırımcılarının açığa satılmış bir avuç hisseyi yoğun bir şekilde alması ile artan spekülatif ticaretle ilgili piyasada endişeler oldu.

Çarşamba günü ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), opsiyon ve hisse senedi piyasalarında devam eden piyasa volatilitesini “farkında ve aktif olarak izlediğini” söylerken Reddit, WallStreetBets panosuna erişimi kısa süreliğine kısıtladı.

Avrupa’da salgın etkilerine dair endişeler, kıta boyunca yankılanmaya devam ediyor.

Avrupa’da virüsten kaynaklı ölüm sayısının ilk olarak İngiltere’de 100.000’i geçmesinin ardından Başbakan Boris Johnson Çarşamba günkü açıklamasında, ülkedeki Covid-19 karantinasının Mart ayına kadar süreceğini söyledi.

İngiltere, Şubat ortasına kadar öncelikli grup içinde bulunan 15 milyon insana aşıları ulaştırma amacı ile programına başladı ancak AB’nin büyük bölümünde benzer programlarda daha az ilerleme var. AstraZeneca (NASDAQ:AZN) ve Pfizer’in (NYSE:PFE) son haftalarda teslimatta gecikmeler olduğunu duyurması ile işler daha da kötüleşti.

Avrupa’da Diageo (LON:DGE), easyJet (LON:EZJ), STMicroelectronics (PA:STM) ve Bankia (MC:BKIA) gibi isimlerin raporları olsa da ilginin çoğ ABD’nin teknoloji devleri Apple (NASDAQ:AAPL), Facebook (NASDAQ:FB) ve Tesla’da (NASDAQ:TSLA) olacak.

Perşembe günü petrol fiyatları düştü. Başta Çin olmak üzere seyahat kısıtlamalarından dolayı talebin zayıflayacağına ilişkin endişeler, ABD ham petrol stoklarında yaşanan büyük bir düşüş gölgede bıraktı.

Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı Çin, seyahat açısından genellikle yılın en yoğun dönemi olan Ay Yeni Yılı öncesinde virüs vakalarında artışla karşı karşıya.

Çin Ulaştırma Bakanlığı, yapılacak seyahat sayısının 2020’e göre %15 artacağını ancak 2019’a göre %40 azalacağını tahmin ediyor.

Çarşamba günü yayınlanan hükümet verilerine göre ABD petrol stokları 9,9 milyon varil düşüş ile Temmuz’dan beri gördüğü en büyük kaybı yaşadı ve Mart ayından beri bulunduğu en düşük seviyeye geriledi.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,8 düşüşle 52,41 dolar olurken Brent %0,9 azalarak 55,06 dolardan işlem gördü.

Öte yandan altın vadeli işlemleri, %0,6 düşüşle 1.833,70 dolar olurken EUR/USD %0,1 kayıpla 1,2091’den alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google