Avrupa borsaları düşük; Wall Street satışları ve virüs kısıtlamaları baskı yaratıyor

0 8

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Perşembe günü Avrupa borsaları düşük. Yatırımcılar Wall Street’teki ani satışlara tepki gösteriyor.

DAX %1,7 düşerken CAC 40 %0,9 ve FTSE %1,4 düşüş yaşadı.

Avrupa piyasalarındaki hissiyat, Covid-19 aşılarının yavaş dağıtımı ile hareketlilik kısıtlamalarında da etkileniyor.

İngiltere ve Almanya, belirli bölgelerden gelen yolculara giriş kısıtlamaları hazırlarken Almanya’nın sağlık bakanı, koronavirüs aşı eksikliğinin Nisan’a kadar devam edeceğini düşünüyor.

İngiltere, Şubat ortasına kadar öncelikli grup içinde bulunan 15 milyon insana aşıları ulaştırma amacı ile programına başladı ancak AB’nin büyük bölümünde benzer programlarda daha az ilerleme var. AstraZeneca (NASDAQ:AZN) ve Pfizer’in (NYSE:PFE) son haftalarda teslimatta gecikmeler olduğunu duyurması ile işler daha da kötüleşti.

Wall Street’teki büyük satışlar da hissiyatı domine ediyor. Hedge fonları, yüksek derecede spekülatif perakende alımları arasında diğer hisse senetlerindeki açık pozisyonlarda kayıp yaşadıktan sonra likiditeyi artırmak için pozisyonları tasfiye etti. Son günlerde Avrupa hisselerinin yakalandığı açığa satış sıkışmaları, Perşembe günü normalleşme sinyalleri gösterdi. Varta, Evotec ve CD Projekt yüksek seviyelerden düştü. Bu hafta şimdiye kadar %30 yükselmiş olan Nokia (HE:NOKIA) da %2,7 kaybetti.

Avrupa kazanç sezonu karışık sonuçlarla devam ediyor.

Diageo (LON:DGE), ABD’den güçlü talebin yardımıyla yılın ilk yarısında temel net satış büyümesinde sürpriz bir artış raporladıktan sonra %3,4 yükseldi. Benzer faktörlerin karışımlarına olan talebi yükseltmesiyle Fevertree Drinks (LON:FEVR) de %3,0 artış yaşadı.

Salgını atlatmak için yarım milyar eurodan fazla olağanüstü karşılık ayırdığından net kârı geçen yıl yarı yarıya inmesine rağmen Bankia (MC:BKIA) hisseleri %2,1 yükseldi.

Öte yandan indirimli havayolu easyJet (LON:EZJ), mali ilk çeyrek gelirinin %88 düştüğünü söyledikten sonra %1,2 kaybetti.

Perşembe günü petrol fiyatları düştü. Başta Çin olmak üzere seyahat kısıtlamalarından dolayı talebin zayıflayacağına ilişkin endişeler, ABD ham petrol stoklarında yaşanan büyük bir düşüş gölgede bıraktı. Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı Çin, seyahat açısından genellikle yılın en yoğun dönemi olan Ay Yeni Yılı öncesinde virüs vakalarında artışla karşı karşıya.

Çin Ulaştırma Bakanlığı, yapılacak seyahat sayısının 2020’e göre %15 artacağını ancak 2019’a göre %40 azalacağını tahmin ediyor.

Çarşamba günü yayınlanan hükümet verilerine göre ABD petrol stokları 9,9 milyon varil düşüş ile Temmuz’dan beri gördüğü en büyük kaybı yaşadı ve Mart ayından beri bulunduğu en düşük seviyeye geriledi.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,7 düşüşle 52,20 dolar olurken Brent %0,6 azalarak 55,20 dolardan işlem gördü.

Öte yandan altın vadeli işlemleri, %0,4 düşüşle 1.837,60 dolar olurken EUR/USD %0,1 kayıpla 1,2102’den alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google