Avrupa borsaları düşüşte, Fransa’nın 1Q GSYH okuması etkileyici

0 6

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları Cuma günü düşük açılıyor. Çin’in hayal kırıklığı yaratan büyüme verilerini takiben ve Avrupa’nın önemli verileri öncesinde haftayı temkinli bir şekilde bitiriyor.

DAX %0,1 düşerken CAC 40 sakin seyretti ve FTSE 100 %0,2 geriledi.

Küresel piyasalar, büyük mali teşvik ve ultra genişlemeci para politikalarının yardımıyla genel ekonomik toparlanmaya yönelik işaretlerle rekor seviyelere yükseldi.

Ancak Çin’in Nisan ayı resmi imalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) Mart ayındaki 51,9 puandan 51,1 puana düştü. Arz darboğazları ve artan maliyetlerin üretimi baskılaması ile tahminleri kaçırdı.

Bununla birlikte S&P 500 endeksinin Perşembe günü rekor seviyede kapanması ile kayıplar sınırlı olabilir. ABD’nin ilk çeyrek GDP okuması %6,1 beklentilerine kıyasla %6,4 yükseldi ve teknoloji devlerinin güçlü kazançları da endekslere yardımcı oldu.

Avrupa’da Fransa ekonomisi de %0,4 artış ile ilk çeyrekte beklentilerin üzerinde büyüdü. Tüketici harcaması ve iş yatırımları arttı.

Avrupa’nın majör ülkeleri ile Euro bölgesinin tamamına ait veriler de yayınlanacak.

Kazanç sezonu sürüyor. BNP Paribas (OTC:BNPQY), salgınla ilgili kötü krediler için ayrılan düşük karşılıklar ve özkaynak ticaret işindeki toparlanma sayesinde ilk çeyrekte beklenenden daha iyi bir kâr paylaştıktan sonra ilgi çekebilir.

Swiss Re’nin (OTC:SSREY) güçlü temel performansı, Covid-19 ile ilgili kayıpları telafi etmenin ötesinde olduğundan ilk çeyrekte kâr elde etti. Safran (PA:SAF), ilk çeyrek gelirinde düşüş paylaşmasına rağmen tüm yıl rehberliğini yineledi.

Öte yandan Nestle (SIX:NESN), vitamin ve takviye üreticisi The Bountiful Company’yi 5,75 milyar dolara aldığını söyledi.

Cuma günü petrol fiyatları düşüş yaşadı ancak ekonomik toparlanma işaretlerinin, küresel talepte güçlü bir toparlanma iyimserliğini artırması ile haftayı yüksek bitirme yolunda.

Güven piyasaya tekrar dönüyor. OPEC+ ittifakı, bu yıl için tüketim tahminlerini yükseltti ve Goldman Sachs (NYSE:GS), aşılama oranları arttıkça petrol talebinin rekor seviyelere çıkacağını öngörüyor. Bu durum, Hindistan’da artan vakaları büyük oranda göz ardı etmeye yaradı.

WTI %0,7 düşüşle 64,53 dolar olurken Brent %0,6 azalarak 67,65 dolardan işlem gördü. Her iki sözleşme de bu hafta %4 civarı yükseldi ve altı haftanın en yüksek seviyelerini gördü.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,1 artışla 1.769,50 dolar olurken EUR/USD 1,2119’dan alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google