Avrupa borsaları, ECB toplantısı öncesinde düşüşte

0 6

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları, kurumsal kazanç sezonu devam ederken Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı öncesinde Pazartesi günü düşük açılıyor.

DAX %0,3 düşerken CAC 40 %0,8 geriledi ve FTSE 100 %0,3 kaybetti.

Küresel piyasalar son zamanlarda yüksek seyretti. Güçlü kurumsal kazançlar, para politikasının dünya genelinde genişlemeci olmaya devam edeceği beklentileri ve devam eden Covid-19 aşı dağıtımları destekçi oldu. Avrupa’da DAX Cuma günü rekor bir seviyede işlem görürken CAC 40 10 yılın en yüksek seviyesine çıktı ve FTSE 100 52 haftanın zirvesini gördü.

Kurumsal sektörde ilgi Wall Street’te olacak. Bu hafta Dow’dan 10 ve S&P 500 endeksinden Coca-Cola (NYSE:KO), IBM (NYSE:IBM) ve United Airlines (NASDAQ:UAL) gibi isimlerin de olduğu 72 şirket rapor sunacak.

Avrupa’da CNH Industrial (NYSE:CNHI), Iveco kamyon ve otobüs işinin olası satışı konusunda Çinli şirket FAW Jiefang ile yaptığı görüşmeleri bitirdi ve ABN Amro, Hollanda’daki savcılar tarafından kara para aklamaya  yönelik cezai soruşturmayı sonuçlandırmak için 480 milyon Euro (574 milyon dolar) ceza ödemeyi kabul etti. Avrupa’da yeni, ayrılan bir futbol ligi kurma girişimlerine dair raporlar da Juventus, Ajax Amsterdam ve Borussia Dortmund hisselerini etkileyebilir.

Haftanın ilerleyen günlerinde ECB politika kararını duyuracak ve bankanın faizleri değiştirmeden bırakması ve ekonomiye ilişkin temkinli iyimser bir hissiyat bırakması olası.

Öte yandan yatırımcıların gözü, muhalif lider Alexey Navalny’nin hapsedilmesi üzerine Batı ve Rusya arasında artan gerilimlerden gözünü ayırmayacak. ABD, muhalifin açlık grevinin üçüncü haftasına girerken ölmesi durumunda “sonuçlarına” dair uyarıda bulundu.

Covid-19 salgını tehditkar varlığını sürdürürken Pazar günü İngiltere hükümeti, varyantların yayılmasını yakından izlediğini söyledi ve İngiltere’deki ağırlama mekanlarının önümüzdeki ay planlandığı gibi kapalı mekanda yeniden açılıp açılmayacağını söylemek için henüz erken olduğu konusunda uyardı.

Pazartesi günü petrol fiyatları düşüş yaşadı. Hindistan gibi yerlerde artan virüs vakalarının, küresel ekonomik faaliyeti etkileyebileceği endişeleri var.

Bununla birlikte ham petrol piyasası genel olarak pozitif. ABD ve Çin’deki güçlü toparlanma işaretleri destek oluyor. Hem OPEC hem de Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) geçen hafta bu yıl için dünya petrol talebi büyüme tahminlerini yükseltti.

WTI, %0,3 düşüşle 63,01 dolar olurken Brent Çarşamba günü %0,4 azalarak 66,53 dolara ulaştı. Her iki sözleşme de haftayı %6 yüksek bitirdi.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,2 azalışla 1.776,60 dolar olurken EUR/USD %0,1 kayıpla 1,1966’dan alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google