Avrupa borsaları karışık, ABD enflasyon korkuları azalıyor

0 6

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları Çarşamba günü karışık açılıyor. ABD enflasyon endişeleri yatıştıkça tahvil getirilerindeki düşüş üzerine pozitif küresel eğilim büyük oranda devam etse de Covid-19’a dair diğer endişeler sürüyor.

DAX %0,2 artarken FTSE 100 %0,1 yükseldi ve CAC 40 %0,6 kaybetti.

Wall Street Salı günü çoğunlukla yüksek bitirdi. S&P 500 bir rekor kapanış daha yaptı ve Asya piyasaları da büyük oranda takip etti. ABD Hazine getirileri, ABD enflasyonunun kontrolden çıkmadığını gösteren verilerin ardından üç haftanın yeni düşük seviyesine geriledi.

ABD TÜFE verisi Mart ayında %0,6 yükselerek 2012 Ağustos’undan beri gördüğü en büyük artışı yaşadı ancak piyasa, artan aşılama ve mali teşvikin bastırılmış talebi ortaya çıkarmasıyla daha yüksek bir rakam beklemiş gibi görünüyordu.

TÜFE’nin, Fed başkanı Jerome Powell’ın, önümüzdeki aylarda yaşanacak olan daha yüksek enflasyonun geçici olacağı düşüncesini değiştirmesi mümkün değil ve bu nedenle merkez bankasının para politikası, küresel piyasalar lehine ultra genişlemeci olmaya devam edebilir. Kısmen bunun sonucunda, kısmen de ekonomik yeniden açılma ticaretine darbe vuran diğer gelişmeler nedeniyle 10 yıllık ABD Hazine getirileri %1,61’e kadar düştü.

ABD federal sağlık kuruluşlarının, kan pıhtılaşması endişelerinden dolayı ilaç kullanımını durdurma tavsiyesi vermesinden sonra Johnson & Johnson (NYSE:JNJ) ABD dışına aşı dağıtımını askıya aldı.

Bu, benzer sorunlar yaşayan AstraZeneca aşısından sonra ikinci aşı ve AB’nin aşılama programını daha da geciktirebilir ki bu da ekonomik olarak normalleşmeye dönüşün gecikmesine yol açabilir. Nüfusunun hala %25’ten azını aşılamış olan Almanya, Pazartesi günü karantinayı bir üç haftalığına daha uzattı.

Kurumsal sektörde lüks tüketim hisseleri de ilgi odağında olacak. Christian Dior  (PA:DIOR) ve LVMH  (PA:LVMH), Pazartesi günkü kapanıştan sonra yıla güçlü bir başlangıç yaptıklarını raporladı.

TomTom (AS:TOM2), ilk çeyrek için net zararının büyük oranda azaldığını söyledi ancak çoğu göz JPMorgan Chase (NYSE:JPM), Goldman Sachs (NYSE:GS) ve Wells Fargo (NYSE:WFC) gibi bankacılık devlerinin raporları ile Wall Street’teki kazanç döneminin başlangıcında olacak.

Banka hisseleri bu yıl şimdiye kadar büyük oranda yükseldi ve analistler, yatırım bankalarının güçlü sonuçları ile bu artışların sağlamlaşmasını bekliyor.

ABD petrol stoklarında geçen hafta beklenenden fazla yaşanan düşüşün ardından petrol fiyatları Çarşamba günü yükseldi. Bu düşüş, ülkede artan talebin göstergesi oldu.

Amerikan Petrol Enstitüsü (API) verilerine göre 9 Nisan ile biten haftada ham petrol stoklarında 3,6 milyon varil düşüş yaşandı. Investing.com tarafından hazırlanan tahminler, 2,2 milyon varil civarı düşüş yönündeydi.

ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) resmi stok rakamları da Çarşamba günü açıklanacak.

OPEC, Salı günü bu yıl için dünya petrol talebi büyüme öngörüsünü yükseltti. Aşılama programları hız kazandıkça salgının zayıflayarak seyahat kısıtlamalarının da gevşetmesini bekliyor.

WTI %1,2 artışla 60,88 dolar olurken Brent %1,1 yükselerek 64,34 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,1 azalarak 1.745,75 dolar olurken EUR/USD %0,2 artışla 1,1966’dan alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google