Avrupa borsaları karışık, Alman endüstriyel üretimi zayıflıyor

0 6

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları, küresel ekonomik toparlanmaya dair yeni göstergelerin de desteğiyle Cuma günü açılışta karışık seyrediyor. Ancak bölgenin Covid-19 aşı programına dair endişeler sürüyor.

DAX %0,2 düşerken CAC 40 %0,1 ve FTSE 100 %0,2 kazandı.

Cuma günü Çin, fabrika kapısı fiyatlarının Mart ayında yıllık %4,4 artışla 2018 Temmuz ayından beri en hızlı temposunda yükseldiğini raporladı. Şubat ayındaki büyüme %1,7’ydi.

Çin bu yılın başlarında 2021 için %6 üzerinde ılımlı bir GSYH büyüme hedefi koymuş olsa da pek çok kişi Asya’nın ekonomik süper gücünün %8 üzerinde büyüme göstermesini bekliyor.

Avrupa’da ekonomik gelişmeler bu kadar etkileyici değildi. Cuma günü yayınlanan verilere göre Almanya’nın endüstriyel üretimi Şubat ayında aylık %1,6 geriledi.

ING analisti Carsten Brzeski müşterilere gönderilen bir notta “Alman ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde küçülme bölgesine düşmesini önlemek için Mart ayında imalat ve inşaat aktivitesinde bir patlamaya ihtiyaç var” dedi.

Bunlara ek olarak virüse karşı en önemli aşılardan birinin güvenliğine dair endişeler artıyor.

Avrupa İlaç Kurumu’nun Çarşamba günkü açıklamalarına rağmen İtalya, İspanya ve Belçika da AstraZeneca (NASDAQ:AZN) aşısının kullanımını sınırlayan diğer Avrupa ülkelerine katıldı. Kurum, aşının faydalarının nadir görülen kan pıhtılaşması risklerinden daha ağır bastığını tekrarladı.

Aşının kullanımına dair AB içerisinde genel bir kılavuz olmaması, sadece halkın tereddüdünü artırarak bölgenin yaygın bir aşılama yapma şansını düşürebilir.

Aşıyla ilgili endişeler, AstraZeneca’nın Cuma günü ilgi çekmeye devam edeceğini gösteriyor. Özellikle de Avustralya, İngiliz-İsveç ilaç üreticisinden uzaklaşarak Pfizer’ın rakip ilacından 20 milyon ekstra aşı sipariş edeceğini duyurduktan sonra.

Cuma günü petrol fiyatları karışık seyretti. Yatırımcılar artan stoklar ile kademeli olarak ivme kazanan küresel ekonomik toparlanmaya dair çelişkileri sindirmeye çalışıyor.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,1 yükselişle 59,63 dolar olurken Brent %0,2 kayıpla 63,07 dolardan işlem gördü.

OPEC+’nın Mayıs-Temmuz arasında üretimi günlük 2 milyon varil kademeli olarak artırma kararı almasından sonra her iki sözleşme de bu hafta %2 ila %3 düşüş yaşama yolunda.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,5 azalarak 1.749,90 dolar olurken EUR/USD %0,2 düşüşle 1,1891’den alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google