Avrupa borsaları karışık; artan tahvil verimleri temkinliliğe yol açıyor

0 8

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları Çarşamba günü karışık açılıyor. Koronavirüs salgınıyla ilgili olumlu haberler gelmeye devam ederken yatırımcılar, artan tahvil verimlerine karşı temkinli.

DAX %0,1 artarken CAC 40 %0,1 geriledi ve FTSE 100 %0,3 yükseldi.

Covid-19 aşı dağıtımının ve yaklaşan baharın, katı kısıtlamaları bitirmeye teşvik edeceğine dair umutlar arasında Avrupa piyasaları geçen hafta güçlü bir ralli yaşadı. Ancak bölge liderleri, İngiltere ve Güney Afrika’da ortaya çıkan ve daha bulaşıcı olan yeni türlerden dolayı kısıtlamaları kaldırma konusunda temkinli.

Virüsten kaynaklı ölüm sayısı kıtada düşüş yaşıyor. Örneğin Fransa’da Salı günü yedi günlük hareketli ortalama ölüm sayısı, Ocak sonundan beri ilk ez 400 altına düşerek 381 oldu.

Bununla birlikte yatırımcılar, şimdi ilgisini virüsle ilgili istatistiklerden alıp artan tahvil verimlerine çeviriyor. Daha yüksek oranlar, bazılarının hisse senedi ve tahvillere yönelmesini sağlayabilir.

ABD’nin 10-yıllık Hazine verimi, 9 bp artışla %1,3’e yükseldi – Şubat 2020’den beri görülmemiş bir seviye.

Kurumsal gelişmelerde ise Rio Tinto (NYSE:RIO), madencilik hisselerindeki yatırımcılar için pozitif haftayı sürdürdü. Dünyanın en büyük demir cevheri üreticisi, 2020’de yıllık kârında %20 artış raporladıktan sonra 6,5 milyar dolar değerinde rekor bir final temettüsü duyurdu.

Rakipleri BHP Group (NYSE:BHP) ve Glencore (OTC:GLNCY) raporları da piyasa tarafından olumlu karşılandı.

Öte yandan Gucci’nin sahibi moda evi Kering (PA:PRTP), dördüncü çeyrekte beklenenden daha büyük bir düşüş yaşadı çünkü koronavirüs salgını, dünya genelinde turist seyahatine ve alışveriş alışkanlıklarına zarar verdi.

British American Tobacco (NYSE:BTI) Çarşamba günü ilgi toplayacak. Sigara üreticisi 2020 son çeyrek sonuçlarını paylaşacak. İngiltere’deki yetkililer, şirketin geçen ay Afrika’daki işletmesine yönelik yolsuzluk soruşturmasını bitirdi.

Ekonomi cephesinde; İngiltere’nin Ocak ayı TÜFE’si yıllık %0,7 yükseldi. Ay bazında fiyatlar sadece %0,2 düştükten sonra bu oran Aralık ayındaki %0,6 puandan ufak bir artış oldu.

Soğuk havanın, ABD’nin Texas eyaletindeki petrol ve gaz sahalarındaki üretimi düşürdüğü haberleri üzerine Çarşamba günü petrol, artış yaşayarak yüksek seviyelerde kaldı.

Dondurucu soğuklar Texas’ın petrol kuyuları ile rafinerilerini Pazartesi günü durdurmuş ve doğalgaz ve ham petrol operatörleri üzerinde kısıtlamalara yol açmıştı. Bu da eyalette elektrik kesintileri ile sonuçlandı.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,4 artışla 60,30 dolar olurken Brent %0,5 artışla 63,67 dolardan işlem gördü. Her ikisi de bu haftanın başında 13 ayın yükseğine ulaştı.

Amerikan Petrol Enstitüsü (API), ABD ham petrol arz verilerini paylaşacak.

Öte yandan altın vadeli işlemleri, tahvil getirilerinin daha çekici hale gelmesi ile %0,4 düşüşle 1.791,95 dolar olurken EUR/USD %0,2 düşüşle 1,2079’dan alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google