Avrupa borsaları karışık; aşı dağıtımı ve Fed kararı bekleniyor

0 8

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları Çarşamba günü karışık işlem görecek. Yatırımcılar Covid-19 aşı dağıtımları ve Fed basın toplantısı öncesinde temkinli.

DAX %0,2 düşüş yaşarken FTSE 100 %0,4 kaybetti ve CAC 40 %0,2 yükseldi.

Hisse senedi piyasaları son birkaç ayın çoğunda güçlü bir artış yaşadı. Sadece büyük teşvik paketi beklentisi ile değil, aynı zamanda aşı dağıtımı da yardımcı oldu.

Ancak AB ülkelerinin çoğu, aşıları halka teslim etmekte yavaş kalıyor. AstraZeneca (NASDAQ:AZN) ile AB sağlık yetkilileri arasında teslimatın gecikmesi hususunda süren çekişme de yardımcı olmuyor. Astra CEO’su Pascal Soriot, La Repubblica ile yaptığı bir röportajında yaşanan gecikmelerin, AB’nin sözleşmeyi İngiltere’den üç ay sonra imzalamasından kaynaklandığını söyledi.

IMF baş ekonomisti Gita Gopinath bir blog paylaşımında “artık pek çok şey, salgını bitirmek için yapılan aşılar ile değişime uğrayan bir virüs arasındaki bu yarışın sonucuna ve bu gerçekleşene kadar politikaların etkin destek sunma yetisine bağlı” dedi.

IMF küresel ekonomi için 2021 büyüme tahminini, Ekim ayındaki %5,2 büyüme tahmininden %5,5’e çıkardı.

Bu yükseltmeye rağmen GfK Alman tüketici iklimi endeksi geçen ay -7,5’tan -15,6’ya düştükten sonra Alman tüketici güveni düşüş yaşayacak.

Yatırımcıların bir gözü de iki günlük politika toplantısının kararını duyuracak olan Fed’in üstünde olacak.

Kurumsal gelişmelerde; Bloomberg raporuna göre UniCredit (MI:CRDI) yönetim kurulu, Çarşamba günü Jean-Pierre Mustier yerine UBS’nin eski müdürü Andrea Orcel’i bankanın yeni CEO’su olarak görevlendirecek.

Teknoloji sektörü de yatırımcıların radarında. Microsoft (NASDAQ:MSFT) Salı günü güçlü rakamlar paylaştı ve Apple (NASDAQ:AAPL), Facebook (NASDAQ:FB) ve Tesla (NASDAQ:TSLA) Çarşamba günü raporlama yapacak. Avrupa’da SAP (DE:SAPG) stratejik bir güncelleme paylaşacak.

Software AG (DE:SOWGn), Royal KPN (OTC:KKPNY) ve Siemens Healthineers (DE:SHLG) raporları da takvimde yer alıyor. Allied Universal güvenlik şirketi G4S (CSE:G4S) için teklifini artırdıktan sonra G4S (CSE:G4S) de ilgi odağında olacak.

Çarşamba günü petrol yükseldi. Endüstri verileri, ABD ham petrol stoklarında geçen hafta sürpriz bir düşüş olduğunu gösterdi.

Salı günü yayınlanan Amerikan Petrol Enstitüsü (API) raporu, 22 Ocak ile biten hafta için 603.000 varil artış beklentilerine kıyasla 5,272 milyon varil düşüş gösterdi. ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi (EIA) Çarşamba günü verilerini yayınlayacak.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,6 artışla 53,02 dolar olurken Brent %0,7 yükselişle 56,05 dolardan işlem gördü.

Öte yandan altın vadeli işlemleri, %0,2 düşüşle 1.847,60 dolar olurken EUR/USD 1,2160’ta sakin seyretti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google