Avrupa borsaları karışık, Credit Suisse temettüyü düşürdü

0 6

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa piyasaları Salı günü karışık açılıyor. Bölgede Covid-19 aşı programının hız kazanması için atılım yapılırken yatırımcılar güçlü küresel büyüme işaretlerini değerlendiriyor.

DAX %0,6 yükselirken CAC 40 %0,8 kazandı ve FTSE 100 %0,1 geriledi.

Sağlık Bakanı Jens Spahn’in Pazartesi günü söylediğine göre Almanya, yeni koronavirüse karşı Mayıs başına kadar nüfusun %20’sini aşılayacak. İlk %10’u aşılamak üç ay sürmüştü.

AB’nin en büyük ülkesi Almanya, aşı programında ABD ve İngiltere’nin gerisinde kaldığından artan enfeksiyonlara karşı yeni bir karantina uygulamak zorunda kaldı.

Ülke genelindeki üçüncü karantinaya giren Fransa, yoğun bakım ünitelerindeki Covid-19 hastalarındaki artışın, beş ayın en yükseğine ulaştığını raporladı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson ise uluslararası seyahat üzerindeki kısıtlamaların kaldırılmasının, 17 Mayıs olarak planlanan tarihi geçebileceğini söyledi.

Ancak iyi haberler de var. Johnson, kuaför, spor salonu ve bar gibi iş yerlerinin yeniden açılması gibi gelecek hafta İngiltere’nin karantinasını gevşetme planlarını pekiştirdi. Portekiz ise Pazartesi günü kafe ve restoran teraslarının, müzelerin, orta okulların ve spor salonlarının tekrar açılmasına izin verdi.

Avrupa’da hareketlilik üzerindeki kısıtlamalar, bölge ekonomisindeki toparlanmayı geciktirirken büyüme sinyalleri hem ABD’de hem de Çin’de daha olumlu.

Caixin/Markit hizmet satın alma müdürleri endeksi (PMI) Mart ayında 54,3 puan ile Aralık ayından beri gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı. Şubat ayında 51,5 olan okuma, Çin’in hizmet sektöründeki toparlanmanın hız kazandığına işaret etti. Cuma günü ABD iş raporu da Amerikan ekonomisindeki toparlanmanın ivme kazandığını gösterdi.

Kurumsal gelişmelerde: Salı günü Credit Suisse (SIX:CSGN) bankası Archegos ve Greensill fiyaskolarının ardından kıdemli yöneticilerini değiştirdi, hisse senedi geri alım programını durdurdu ve 2020 temettüsünü düşürdü.

Lüks tüketim sektörü ilgi çekebilir. Dolce & Gabbana’nın CEO’su Salı günü yaptığı bir röportajda, İtalyan moda şirketinin Fransız Kering (PA:PRTP) grubu ile olası bir ilişkilenme üzerine görüşme halinde olduklarını inkar etti. Lüks tüketim piyasası salgında büyük zarar gördü ve sektör içerisinde birleşme olasılığını yükseltti. Bununla birlikte Çin’in erkenden yeniden açılması ile LVMH (PA:LVMH) ve Christian Dior (PA:DIOR) gibi isimler, son haftalarda tüm zamanların yükseğine ulaştı.

Salı günü petrol yükselerek Pazartesi günkü kayıplarını kısmen telafi etti ancak üreticilerin, gelecek üç ay için büyük miktarlarda ham petrol artışı yapabileceği beklentisi ile ilgili endişeler sürüyor.

Geçen hafta OPEC+, Mayıs ayında günlük 350.000, Haziran ayında bir 350.000 daha ve Temmuz ayında 400.000 varillik bir miktarı daha piyasaya süreceklerini duyurdu. Suudi Arabistan da bu süreçte 1 milyon varillik gönüllü üretim kesintisini aşamalı olarak bitirecek.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %1,3 artışla 59,41 dolar olurken Brent %1,1 yükselerek 62,81 dolardan işlem gördü. Her iki sözleşme de Pazartesi günü %4 üzerinde kayıp yaşadı.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,6 yükselişle 1.738,35 dolar olurken EUR/USD 1,1812’den alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google