Avrupa borsaları karışık; gözler aşı dağıtımı ve kurumsal kazanç raporlarında

0 8

Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Çarşamba günü Avrupa borsaları karışık seyretti. Yatırımcıların ilgisi Covid-19 aşı dağıtımı, kurumsal kazançlar ve Fed’in son politika toplantısında.

DAX %0,5 düşerken CAC 40 %0,1 yükseldi ve FTSE %0,2 düşüş yaşadı.

AB ülkelerinin çoğu, aşıları halka teslim etmekte yavaş kalıyor ve son birkaç aydır piyasalarda olan pozitif hissiyatın azalmasına yol açıyor.

AstraZeneca (NASDAQ:AZN) ile AB sağlık yetkilileri arasında teslimatın gecikmesi hususunda süren çekişme de yardımcı olmuyor. Astra CEO’su Pascal Soriot, La Repubblica ile yaptığı bir röportajında yaşanan gecikmelerin, AB’nin sözleşmeyi İngiltere’den üç ay sonra imzalamasından kaynaklandığını söyledi.

IMF baş ekonomisti Gita Gopinath bir blog paylaşımında “artık pek çok şey, salgını bitirmek için yapılan aşılar ile değişime uğrayan bir virüs arasındaki bu yarışın sonucuna ve bu gerçekleşene kadar politikaların etkin destek sunma yetisine bağlı” dedi.

IMF küresel ekonomi için 2021 büyüme tahminini, Ekim ayındaki %5,2 büyüme tahmininden %5,5’e çıkardı.

Bu yükseltmeye rağmen GfK Alman tüketici iklimi endeksi geçen ay -7,5’tan -15,6’ya düştükten sonra Alman tüketici güveni düşüş yaşayacak. Fransa’nın güven verileri de zayıfladı ve Ocak ayında 95 puandan 92’ye düştü.

Yatırımcıların bir gözü de iki günlük politika toplantısının kararını duyuracak olan Fed’in üstünde olacak.

Kurumsal gelişmelerde; Bloomberg raporuna göre UniCredit (MI:CRDI) yönetim kurulu, Çarşamba günü Jean-Pierre Mustier yerine UBS’nin eski müdürü Andrea Orcel’i bankanın yeni CEO’su olarak görevlendirecek. Bu haber üzerine hisseleri %1,1 yükseldi.

Başta Çin olmak üzere Louis Vuitton gibi moda markalarındaki güçlü satışlar, Fransız lüks tüketim grubu LVMH (PA:LVMH)’ye salgın etkisine karşı destek sağladığından hisse senetleri %1,6 yükseldi.

Alman yazılım şirketi SAP (DE:SAPG), stratejik bir güncelleme yayınlandıktan sonra %0,7 kazandı. Ayrıca Salı günü Microsoft’un paylaştığı güçlü sonuçların da faydasını gördü.

Fresnillo (LON:FRES) cari yıl için altın üretim tahminini düşürdükten sonra %3,6 geriledi.

Çarşamba günü petrol yükseldi. Endüstri verileri, ABD ham petrol stoklarında geçen hafta sürpriz bir düşüş olduğunu gösterdi.

Salı günü yayınlanan Amerikan Petrol Enstitüsü (API) raporu, 22 Ocak ile biten hafta için 603.000 varil artış beklentilerine kıyasla 5,272 milyon varil düşüş gösterdi. ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi (EIA) Çarşamba günü verilerini yayınlayacak.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,7 artışla 52,95 dolar olurken Brent %0,8 yükselişle 56,09 dolardan işlem gördü.

Öte yandan altın vadeli işlemleri, %0,3 düşüşle 1.845,70 dolar olurken EUR/USD %0,1 kayıpla 1,2147’den alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google