Avrupa borsaları karışık; ilgi toplam kazançlar üzerinde

0 7

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları Salı günü karışık bir açılış yaptı. Petrol devi Total’in (NYSE:TOT) kazançları bekleniyor.

DAX %0,3 düşerken FTSE 100 %0,3 düştü ve CAC 40 %0,1 yükseldi.

Küresel hisse senedi piyasaları son birkaç ay içinde güçlü bir artış yaşadı. Hükümetler ve merkez bankaları, büyük harcama paketleri ile genişlemeci para politikalarına devam ederken ekonomik büyümenin geleceğine ilişkin iyimserlik piyasaları destekledi.

Pazartesi günü Wall Street tüm zamanların yükseğinde kapattı. Nasdaq Composite yaklaşık %1, S&P 500 ve Dow Jones Industrial Average %0,75 civarı kazandı.

DAX Pazartesi günü tüm zamanların yükseğine ulaşsa da Avrupalı majör endeksler genel olarak zayıf artışlar yaşadı. Kıta, virüsün ikinci dalgası ile zarar görmeye devam ediyor ve AB’nin aşı programı, ABD ve İngiltere’nin gerisinde kalıyor.

Bununla birlikte Fransa merkez bankasının söylediğine göre ülke ekonomisi, koronavirüsün yarattığı belirsizliğe rağmen bu yıl %5 büyüme yolunda ilerlemeye devam ediyor.

Kurumsal cephede; yatırımcılar, Fransız petrol devi Total (PA:TOTF) kazançlarını inceleyecek. Rakipleri BP (NYSE:BP) ve Royal Dutch Shell (LON:RDSa) rakamları, sektörün geçen yıl yaşadığı zorlu koşulların bir resmini sundu.

Ubisoft Entertainment (PA:UBIP) ve Ocado (LON:OCDO) gibi isimlerin de raporları açıklanacak.

Ekonomik takvim olarak görece sakin bir günde Almanya’nın cari hesap rakamları ile İtalya’nın Aralık ayı endüstriyel üretim rakamları yer alacak.

Salı günü petrol fiyatları, yakıt talebinde toparlanma iyimserliği ile majör üreticilerin üretim kesintileri sayesinde yükselmeye devam ederek 13 ayın yükseğine ulaştı.

Yatırımcılar şimdi Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) ABD ham petrol verilerini bekliyor.

WTI %0,8 artışla 58,44 dolar olurken Brent %0,6 yükselişle 61,09 dolara yükseldi. Her iki sözleşme de 2020 Ocak ayından bu yana en yüksek seviyelerinde işlem görüyor ve 2019 Ocak ayından beri görülen en uzun kazanç zinciri ile yedinci seansta da artış kaydetti.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,4 yükselişle 1.840,70 dolar olurken EUR/USD %0,3 artışla 1,2081’e yükseldi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google