Avrupa borsaları, küresel büyüme umutları üzerine yükseldi

0 6

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları Çarşamba günü açılışta yükseliyor. Küresel ekonominin manzarası aydınlanırken bölge, son Covid-19 dalgası ile baş edebilme sinyalleri gösteriyor.

DAX %0,1 artarken CAC 40 %0,1 ve FTSE 100 %0,3 kazandı.

Yatırımcı hissiyatı, merkez bankalarından devam eden destek ve gelişmiş bir büyüme görünümü ile küresel olarak desteklendi.

IMF, başta ABD olmak üzere emsalsiz kamu harcamaları gerekçesiyle Salı günü 2021 küresel büyüme öngörüsünü %5,5’ten %6’ya yükseltti.

Ancak Avrupa için görünüm o kadar da parlak değil. Bölgenin en büyük ülkesi olan Almanya, IMF’ye göre bu yıl sadece %3,6 büyüme gösterebilir. Almanya ekonomisi farklı enfeksiyon dalgaları ve karantinalar ile boğuşuyor. Buna ek olarak AB’nin 750 milyar euroluk toparlanma planının arkasına kendi mali ateş gücünü koymasını engellemek için AB karşıtı (Euroskeptik) Almanların son girişimi endişe yaratıyor.

Ülkedeki karantina bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz Salı günü CNBC’ye yaptığı açıklamada “şimdi açılma zamanı değil. Şimdi enfeksiyon oranlarını düşürmek için çok katı olma zamanı” dedi.

Virüsle ilişkili iyi haberler de var: İngiltere Moderna (NASDAQ:MRNA) aşısını beklenenden iki hafta önce olmak üzere Çarşamba günü dağıtmaya başlayacak. Bu, AstraZeneca (NASDAQ:AZN) ve Pfizer (NYSE:PFE) ve BioNTech aşıları ile İngiltere’de onaylanan üçüncü aşı olacak.

Kurumsal gelişmelerde: Nokia (NYSE:NOK), dünyanın en büyük PC üreticisi Çin’li Lenovo Group (OTC:LNVGY) ile uzun yıllar süren bir patent savaşını çözdü. Şirketlerin söylediğine göre bekleyen tüm davalar çözüldü.

Diğer yandan Royal Dutch Shell (AS:RDSa), Texas ve diğer ABD eyaletlerinde Şubat ayında yaşanan soğuk havadan dolayı 200 milyon dolar zarar beklediğini söyledi.

Veri cephesinde Euro bölgesinin Mart ayı nihai bileşik satın alma müdürleri endeksi var ve gelişme göstermesi bekleniyor.

Çarşamba günü petrol fiyatları, IMF’nin daha güçlü büyüme öngörüsü ve geçen hafta ABD ham petrol stoklarında yaşanan düşüş desteği ile yükseldi.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) raporu, 2 Nisan ile biten haftada 2,6 milyon varil düşüş yaşandığını gösterdi. Beklenenden daha büyük bir düşüş olan bu rakam, ABD’de talepte iyileşme için de bir gösterge oldu.

Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin verileri de bugün açıklanacak.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,1 artışla 59,37 dolar olurken Brent %0,1 yükselerek 62,77 dolardan işlem gördü.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,2 kayıpla 1.739,15 dolar olurken EUR/USD 1,1876’dan alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google