Avrupa borsaları sakin, Fed toplantısı öncesinde BP etkileyici sonuçlar paylaştı

0 6

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları Salı günü büyük oranda değişmedi. Yatırımcılar Fed’in iki günlük toplantısı öncesinde HSBC ve BP (NYSE:BP) gibi birinci sınıf şirketlerin kazançlarına odaklı.

DAX büyük oranda değişmezken CAC 40 sakin ve FTSE 100 %0,1 yükseldi.

Salı günü Avrupa borsalarında ticaret aralıkları dar. Çoğu yatırımcı Fed toplantısı öncesinde ihtiyatlı.

ABD merkez bankasının faizleri ve varlık alımlarını değiştirmesi beklenmiyor ancak yatırımcıların ilgisi, özellikle enflasyon konusunda Başkan Jerome Powell’ın açıklamalarında olacak.

Bunun öncesinde ilgi, Avrupa’nın kurumsal kazanç sezonunda.

BP (LON:BP) %2 artışla petrol ve gaz sektörünü yükseltti. Petrol devinin kârı, daha güçlü petrol fiyatları ve gaz ticaretindeki beklenmedik kârlar sayesinde ilk çeyrekte 2,6 milyar dolara yükseldi. Önceden de işaret ettiği gibi enerji şirketi, 45 dolar üzerindeki petrol fiyatları ile serbest nakit akışı yaratma yetisine güvenerek üçüncü çeyrekte hisse geri alımına devam edecek.

HSBC (LON:HSBA) %0,7 yükseldi. Gelişmiş ekonomik görünüm, bankanın salgından dolayı kötü krediler için ayırdığı nakdi serbest bırakmasına yol açtı.

Bunun aksine UBS (SIX:UBSG) hisseleri de %2,6 geriledi. Dünyanın en büyük varlık yöneticisinin sonuçları, ABD’li yatırım firması Archegos’un temerrüde düşmesinden dolayı 774 milyon dolar zarar gördü.

Schneider Electric (PA:SCHN) %1,7 kazandı. Fransız enerji grubu, ilk çeyrek gelirinde %12 artış bildirdi ve tüm yıl rehberliğini yükseltti. Whitbread (LON:WTB), salgının 2020’nin çoğunda Britanya’ya olan tüm büyük seyahatleri azaltması ile 1,4 milyar dolar civarı yıllık zarar bildirdi ve hisseleri %3 geriledi.

Salı günü petrol fiyatları yükseldi ancak Hindistan’da artan vaka sayılarından dolayı yakıt talebine dair artan endişeler getirileri kısıtladı.

WTI %0,9 artışla 62,45 dolar olurken Brent %0,9 yükselerek 65,62 dolardan işlem gördü.

OPEC+’nın ana izleme komitesi Salı günü sanal olarak toplanacak ve bu yıl küresel petrol talebinde güçlü toparlanma öngören teknik uzmanlar sonrasında üretim politikasını tartışacak. Komite bir yandan da görünümün, başta Hindistan olmak üzere artan vakalar nedeniyle karardığını da belirtti.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 1.778,55 dolar olurken EUR/USD %0,1 düşüşle 1,2072’den alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google