Avrupa borsaları yüksek; aşı iyimserliği büyüyor

0 8

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları Pazartesi günü yüksek açılıyor. Bölgedeki aşılama programının hız kazanması ile ekonomik toparlanmaya dair iyimserlik destek oluyor.

DAX %0,1 artış yaşarken CAC 40 %0,7 ve FTSE 100 %0,6 yükseldi.

Blokun Sağlık Temsilcisi Stella Kyriakides’e göre AB, mutasyonlarla savaşmak için uyarlanan koronavirüs aşılarına hızlı onaylar verecek.

AB yetkilileri, üye ülke halklarının çoğu için aşıyı edinme hızı konusunda eleştiriyle karşılaştı. Tam aksine İngiltere ise Pazar günkü duyurusunda 15 milyon kişinin ilk dozu aldığını söyleyerek katı karantina tedbirlerinin esneyeceğine dair umutları artırdı.

Aşılama programının önemi Pazar günü gözler önüne serildi: İsrail’deki bir çalışma, Pfizer (NYSE:PFE) aşısının iki dozunu alan kişiler arasındaki Covid-19 semptomlarında %94 düşüş olduğunu raporladı.

Hissiyatı destekleyen diğer haberler Asya’dan geldi. Japonya’nın GSYH dördüncü çeyrekte beklenenden daha hızlı büyüdü. Bu gelişme, Nikkei endeksinin, Ağustos 1990’dan beri ilk kez psikolojik eşik olan 30.000 seviyesini geçmesini sağladı.

Kurumsal gelişmelerde Daimler (OTC:DDAIF) ilgi çekecek. Alman otomobil üreticisi Cumartesi günkü açıklamasında ABD birimi Mercedes-Benz USA’nın, yazılım sorunlarından dolayı 2016’dan beri sattığı 1,29 milyon aracı geri çağırdığını söyledi.

Sky News’a göre Rolls-Royce (OTC:RYCEY), CFO olarak Deloitte’un eski ortağı Panos Kakoullis’i seçerken borsa operatörü Euronext (PA:ENX), yeni başkan olarak UBS’nin eş-başkanı Piero Novelli’yi aldı.

Pazartesi günü petrol yükseldi. Suudi Arabistan’ın Yemen’den gelen patlayıcı yüklü bir insansız hava aracını durdurmasıyla Ortadoğu’da gerilim ortaya çıktı.

Ayrıca Texas’taki soğuk kış havası, zorlu taşıma koşulları ile elektrik kesintileri yüzünden ABD’deki önemli petrol bölgelerinden gelen tedariki tehdit ediyor.

Interfax raporuna göre Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, üst düzey üreticilerin petrol kesintilerini takiben petrol piyasalarının artık dengede olduğunu söyledi.

WTI %2 artışla 60,68 dolar olurken Brent %1,5 yükselerek 63,39 dolara yükseldi. Her ikisi de geçen yılın Ocak ayından bu yana en yüksek seviyesine yükseldi.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,2 düşüşle 1.819,05 dolar olurken EUR/USD %0,2 artışla 1,2136’dan alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google