Avrupa borsaları yüksek, Daimler’in güçlü kazançları destek oluyor

0 5

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları Cuma günü yükseldi. Alman otomobil devi Daimler’in (OTC:DDAIF) güçlü sonuçları ile küresel ekonomik toparlanmaya dair artan hissiyat destek oldu.

DAX %0,5 artarak rekor seviyeye çıkarken CAC 40 %0,2 yükseldi. FTSE 100 %0,5 yükselişle 52 haftanın yeni yükseğine ulaşırken Euro Stoxx 50 %0,3 kazanarak tüm zamanların yükseğini gördü.

Avrupa’nın yanında dünya piyasaları da rekor seviyelere çıktı. Küresel aşılama programı ile büyük mali paketlerin, bastırılmış talebi ortaya çıkaracağı bekleniyor.

ABD’de Perşembe günü bunun kanıtı görüldü: Mart ayında perakende satışlar %9,8 artışla beklentileri kolayca geçti. Üç aylık büyüme dinamiği bir nebze yavaşlasa da Çin ekonomisi yıllık %18 üzerinde büyüme paylaştı.

Cuma günkü coşkuya, otomobil sektörünün liderliğinde Avrupa’daki güçlü kurumsal sonuçlar da eklendi.

Daimler (DE:DAIGn) Çin’de daha yüksek araç fiyatları ile güçlü bir talep raporladı. Mercedes Benz arabalarının güçlü performansı sayesinde çeyrek dönemlik faaliyet kârında artış yaşandı.

Mart ayında Avrupa otomobil kayıtları, Cuma günkü verilere göre yıllık %63 artış kaydetti. Sektör, koronavirüs karantinalarının satışlarda yıkıma yol açtığı geçen yıl yaşanan zarardan toparlandı. İngiltere’yi hariç tutan AB satışları daha da güçlü bir şekilde %87 artış yaşadı.

Öte yandan HelloFresh (DE:HFGG), müşterilerin, salgın sırasında evde daha çok yemek pişirmeye başlamasıyla ilk çeyrek için güçlü ön sonuçlar duyurup 2021 görünümünü yükselttikten sonra %4,8 kazandı.

Öte yandan L’Oreal (PA:OREP), ilk çeyrek satışlarında artış raporlamasına rağmen %1,6 kaybetti. Küresel ekonomi yeniden açılırken müşterilerin beklenmedik bir şekilde döneceği beklentileri arasında lüks tüketim sektörü güçlü artışlar yaşadı.

Ekonomi verileri cephesinde Euro bölgesinin Mart ayı nihai enflasyon rakamları var ancak bunun, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) düşünce yapısı üzerinde ani bir etki yapması mümkün görünmüyor.

Cuma günü petrol fiyatları, Çin ve ABD’deki güçlü ekonomik toparlanmalar üzerine gelişmiş bir petrol talebi görünümü ile bir ayın yükseğine ulaştı.

Hem OPEC hem de IEA (uluslararası Enerji Ajansı), bu yıl için dünya petrol talebi büyümesi öngörülerini yükseltti.

WTI %0,4 artışla 63,70 dolar olurken Brent %0,4 yükselerek 67,22 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,3 azalarak 1.762,45 dolar olurken EUR/USD %0,1 artışla 1,1974’ten alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google