Avrupa borsaları yüksek, Deutsche Bank bankacılık sektörünü yükseltiyor

0 6

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları, özellikle bankacılık sektöründeki pozitif kurumsal kazançlar yardımıyla Çarşamba günü yükseldi. Fed’in son toplantısı bekleniyor.

DAX %0,5 artarken CAC 40 %0,4 kazandı ve FTSE 100 %0,4 yükseldi.

Avrupa’da birinci sınıf birçok şirket, Çarşamba günü kazançlarını raporladı ve sonuçlar genel olarak pozitif oldu.

Deutsche Bank (DE:DBKGn) 2014’ün ilk çeyreğinden bu yana en iyi çeyreklik kârını paylaştıktan sonra %6 yükseldi. Yatırım bankasının gücü, devam eden yeniden yapılandırma programı ile koronavirüs salgınının etkilerini telafi etmeye yardımcı oldu.

Lloyds Banking Group (LON:LLOY) da güçlü sonuçlar paylaştı ve hisseleri %4 kazandı. Gelişmiş ekonomik görünüm nedeniyle beklenen kredi kaybı karşılıklarının serbest kalması ile desteklenerek vergi sonrası 1,4 milyar sterlin (1,9 milyar dolar) kâr elde etti.

Santander (MC:SAN) ilk çeyrek net kârının, neredeyse beş kat yükseldiğini söyledi. Covid-19 ile ilişkili bir yıl önceki gibi bir karşılık ayırmadı ve ABD biriminde güçlü bir performans olduğunu bildirdi. Bu raporun ardından 52 haftanın yükseğini gördükten sonra kâr realizasyonuna maruz kalarak %0,2 düştü.

Bankacılık sektörü dışında: Dassault Systemes (PA:DAST) de hem faaliyet kârında hem de ilk çeyrek gelirinde artış raporladıktan sonra %0,6 yükseldi. Sanofi (NASDAQ:SNY), ilk çeyrek sonuçlarını beklenenden daha güçlü rakamlarla paylaştıktan sonra hisselerinde %1,5 artış yaşandı.

İngiltere’de Londra Borsası (LON:LSEG) %1,1 yükseldi. Grup, veri ve analitik şirketi Refinitiv’in 27 milyar dolarlık alımını entegre etmeye devam ederken ilk çeyrekte toplam gelirde %3,9 artış raporladı.

Diğer yandan Fed’in iki günlük politika toplantısı Çarşamba günü bitiyor ancak son aylarda ekonomi cephesinden gelen iyi haberlere rağmen ultra genişlemeci para politikalarında herhangi bir değişim yapması beklenmiyor.

Avrupa’da veri cephesinde Almanya’nın GfK tüketici hissiyatı anketi, Mayıs ayında -6,1’den -8,8’e düşerek hayal kırıklığı yarattı.

Çarşamba günü petrol fiyatları yükseldi. Yatırımcılar, OPEC+’nın kademeli üretim artışı ile devam etme kararı ile ABD ham petrol stoklarında yaşanan artışın etkilerini sindirmeye çalışıyor.

WTI %0,3 artışla 63,12 dolar olurken Brent %0,2 yükselerek 66,03 dolardan işlem gördü.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,6 düşüşle 1.768,40 dolar olurken EUR/USD %0,2 düşüşle 1,2068’den alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google