Avrupa borsaları yüksek; Dialog anlaşması teknoloji sektörünü güçlendiriyor

0 8

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları Pazartesi günü yükseldi. Aşı kampanyasında ilerleme yaşanırken toparlanmaya ilişkin iyimserlik büyüyor.

DAX %0,1 yükselirken CAC 40 %0,4 ve FTSE %0,3 kazandı.

Avrupa ikinci Covid-19 salgınından büyük zarar gördü. Euro bölge GSYH’si son çeyrekte %0,7 düşüş yaşadı. Bununla birlikte Avrupa’nın ve gelişmiş dünyanın çoğu, aşı programlarını ilerlettikçe enfeksiyon oranlarında azalma raporluyor. Bu da normalleşmenin kapıda olduğu umutlarını artırıyor.

Ayrıca bir bütçe önergesinin Senato ve Meclis’ten geçmesinin ardından Başkan Joe Biden’in 1,9 trilyon dolarlık kurtarma paketinin onaylanmasına imkan verecek sürecin başlaması ile ABD’den ek teşvik umutları yükseldi.

Ancak tüm haberler iyi değil: AstraZeneca (NASDAQ:AZN), aşısının Güney Afrika varyantının yol açtığı hafif hastalıklara karşı sınırlı bir etki gösterdiğini söyledi. Güney Afrika Asya aşısının dağıtımını askıya alırken şirket ve Oxford Üniversitesi, sonbahara kadar bir takviye aşısı geliştirmek için çalışacağını söyledi.

Avrupa kurumsal sektöründe; Dialog Semiconductor (DE:DLGS) %16 artışla tüm zamanların yükseğine ulaştı ve teknoloji sektörünü de beraberinde götürdü. Renesas Electronics’in, şirkete 4,9 milyar Euro (5,9 milyar dolar) değer veren devralım teklifini kabul etti.

Fransa’da Veolia (PA:VIE) %1,2 geriledi. Bir mahkeme, holdingin, rakibi Suez’e (PA:SEVI) yönelik düşmanca teklifini askıya alırken hükümet, devralma görüşmelerinin dostane bir şekilde ilerlemesi gerektiği konusunda ısrar etti.

Rolls-Royce (OTC:RYCEY) %2,1 düşüş gösterdi. Mühendislik devi, kayıpları önlemek için bazı fabrikalarını yaz aylarında iki haftalığına kapatmayı planladığını söyledi.

Experian (OTC:EXPGF) %1,9 kaybetti. Kredi raporlama ajansı, Brezilya’da milyonlarca kişinin yasadışı olarak çevrimiçi satışa sunulduğu tespit edilen kişisel verilerinin, Brezilya işletmesi Serasa ile bağlantılı olup olmadığını araştırdığını söyledi.

Cuma günü petrol fiyatları yükseldi. Yüksek teşvik paketinin ekonomik canlanmayı teşvik edeceğine dair artan umutlarla Suudi Arabistan başta olmak üzere OPEC+ arz kesintileri destek oldu.

WTI, 57,67 dolar ile geçen yılın Ocak ayından beri gördüğü en yüksek seviyenin ardından %1,2 artışla 57,54 dolar oldu. Brent ise 60,26 dolara ulaştıktan sonra %0,9 yükselişle 60,26 dolara yükseldi.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,2 düşüşle 1.809,75 dolar olurken EUR/USD %0,1 kayıpla 1,2035’e geriledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google