Avrupa borsaları yüksek, Fed toplantısı ve bankacılık sektörü ilgi odağında

0 6

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları Salı günü bir nebze yüksek açılıyor. Yatırımcılar, Fed’in iki günlük toplantısı başlamadan önce ve kazanç dönemi devam ederken bir derece ihtiyatlı davranıyor.

DAX %0,1 artarken CAC 40 %0,1 ve FTSE 100 %0,1 yükseldi.

Wall Street Pazartesi günü büyük oranda boğa seansı yaşadı. S&P 500 ve NASDAQ Composite rekor seviyelerde kapatsa da Asya’ya ilham olamadı. Japonya Bankası (BoJ) politikasını korusa ve büyüme konusunda daha pozitif bir duruş alsa da yeni Covid-19 enfeksiyonlarının bölgede endişe yaratması ile Nikkei %0,4 civarı düşüş yaşadı.

Fed toplantısı öncesinde bir temkinlilik görülse de Avrupa borsaları ABD’yi takip ediyor gibi görünüyor.

ABD merkez bankasının faizleri ve varlık alımlarını değiştirmesi beklenmiyor ancak yatırımcıların ilgisi, özellikle enflasyon konusunda Başkan Jerome Powell’ın açıklamalarında olacak.

Bunun öncesinde Avrupa bankacılık sektörü de ilgi odağında olabilir. Gelişmiş ekonomik görünüm, bankanın salgından dolayı kötü krediler için ayırdığı nakdi serbest bırakmasına yol açtığından HSBC (LON:HSBA) ilk çeyrek kârında %79 artış raporladı.

UBS (SIX:UBSG) de ilk çeyrek net kârında %14 artış paylaştı. Dünyanın en büyük varlık yöneticisinin sonuçları, ABD’li yatırım firması Archegos’un temerrüde düşmesinden dolayı 774 milyon dolar zarar gördü.

Buna ek olarak Schneider Electric (PA:SCHN) tüm yıl rehberliğini yükseltti. Fransız enerji grubu, ilk çeyrek gelirinde %12 artış bildirdi. Novartis (SIX:NOVN) düşüş paylaştı ve mühendislik grubu ABB (SIX:ABBN), kârı yükselse de ikinci çeyrek için temkinli bir görünüm sundu.

Petrol ve gaz devi BP (NYSE:BP), gaz ticaretindeki beklenmedik kârlar sayesinde beklentileri aşabildi. Bu kış kuzey yarımküredeki aşırı soğuk havalar da destek oldu.

Salı günü petrol fiyatları yükseldi ancak Hindistan’da artan vaka sayılarından dolayı yakıt talebine dair artan endişeler getirileri kısıtladı.

WTI %0,8 artışla 62,41 dolar olurken Brent %0,9 yükselerek 65,61 dolardan işlem gördü.

OPEC+’nın ana izleme komitesi Salı günü sanal olarak toplanacak ve bu yıl küresel petrol talebinde güçlü toparlanma öngören teknik uzmanlar sonrasında üretim politikasını tartışacak. Komite bir yandan da görünümün, başta Hindistan olmak üzere artan vakalar nedeniyle karardığını da belirtti.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,1 artışla 1.781,85 dolar olurken EUR/USD %0,1 düşüşle 1,2078’den alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google