Avrupa borsaları yüksek, kazançlar ve Fransa’nın GSYH okuması destek oluyor

0 6

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları Cuma günü yükseldi. Bölgede toparlanma işaretleri görülürken ilk çeyrek kazanç sezonu devam ediyor.

DAX %0,6 yükselirken CAC 40 %0,2 ve FTSE 100 %0,3 kazandı.

Küresel piyasalar, büyük mali teşvik ve ultra genişlemeci para politikalarının yardımıyla genel ekonomik toparlanmaya yönelik işaretlerle rekor seviyelere yükseldi.

Bu toparlanmanın yeni bir göstergesi de Fransa’nın GSYH okuması oldu. %1,4 küçüldüğü dördüncü çeyreğe göre ilk çeyrekte ekonomi %0,4 büyüdü.

İspanya’daki gelişmeler ise daha az etkileyici. Ekonomi ilk çeyrekte %0,5 ve yıllık bazda %4,3 geriledi ancak yine de önceki çeyrekte yaşanan yıllık %8,9 küçülmeye göre bir gelişme. Almanya’nın GSYH verisi %1,7 ile çok daha büyük bir düşüş yaşadı.

Euro bölgesi GSYH verisi TSİ 12.00’da açıklanacak ve blok ekonomisi, son çeyrekte yaşanan %4,9 düşüşe kıyasla ilk çeyrekte %2 küçüldü.

Öte yandan kazanç sezonu sürüyor. Yılın ikinci yarısında daha yüksek satışlar beklediğini söyleyen AstraZeneca (NASDAQ:AZN), %2,5 yükseldi. İlk çeyrek kâr ve satış raporu, 275 milyon dolarlık Covid-19 aşısı satışı da dahil olmak üzere analistlerin ortalama beklentileri üzerinde geldi.

Bankacılık sektörü Cuma günü ilgi odağında olmaya devam etti. Barclays (LON:BARC), ilk çeyrekte 1,7 milyar sterlin (2,37 milyar dolar) net kâr paylaşıp kötü krediler için ayırdığı nakit karşılığı serbest bırakmayı reddettikten sonra yaklaşık %6 düştü.

BNP Paribas (OTC:BNPQY) %1,3 düşüş yaşadı. İlk çeyrekte beklenenden daha iyi bir kâr paylaştı ve salgınla ilgili kötü krediler için düşük karşılıklar ayrılması da destekçi oldu. Banco de Sabadell’in (MC:SABE) İngiliz birimi TSB, maliyet düşürme planına gaz verdikten sonra ilk çeyrekte kâra döndü.

Öte yandan Nestle (SIX:NESN), %0,6 yükseldi. Vitamin ve takviye üreticisi The Bountiful Company’yi 5,75 milyar dolara aldığını söyledi.

Cuma günü petrol fiyatları düşüş yaşadı ancak ekonomik toparlanma işaretlerinin, küresel talepte güçlü bir toparlanma iyimserliğini artırması ile haftayı yüksek bitirme yolunda.

WTI %0,7 düşüşle 64,53 dolar olurken Brent %0,5 azalarak 67,68 dolardan işlem gördü. Her iki sözleşme de bu hafta %4 civarı yükseldi ve altı haftanın en yüksek seviyelerini gördü.

Öte yandan altın vadeli işlemleri 1.768,55 dolarda sakin kalırken EUR/USD %0,1 düşüşle 1,2105’ten alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google