Avrupa borsaları yüksek; kurumsal kazanç raporları ile yoğun bir gün olacak

0 1

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları Çarşamba günü açılışta yükseliyor. ABD teşvik paketi konusunda ilerlemelerin ve aşı dağıtımının desteği olsa da Çin’in hüsrana uğratan verileri artışı sınırlayabilir.

İtalyan hisse senedi piyasaları ilgi toplayabilir. Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, eski Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yöneticisi Mario Draghi’den, ulusal birlik hükümeti kurmasını istedi. Bu, Roma’daki krizi bitirebilir. FTSE MIB vadeli işlemleri %2,7 artış yaşadı.

Öte yandan DAX %0,2 yükselirken CAC 40 %0,6 ve FTSE 100 %0,4 artış yaşadı

ABD’de Senato, Salı günü 2021 mali yılı için bütçe önergesini tartışmaya başladı. Bu, Başkan Joe Biden’in teklif ettiği 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketini, Cumhuriyetçilerin desteği olmadan geçirme konusunda ilk adım oldu.

Senato partilere göre oyladı; Demokratlar, mali 2021 bütçe önergesini tartışmayı başlatmak üzere Cumhuriyetçileri 50-49 geride bıraktı.

Ayrıca pek çok ülkedeki aşı dağıtımı yavaş yavaş tempo kazanıyor: İngiltere’de şimdi nüfusun 10 milyonu aşılanmış durumda ancak sağlık yetkilileri, Covid-19 virüsünün yeni türlerinin yayılmasından hala endişe duyuyor. AstraZeneca (NASDAQ:AZN), bu yılın ilk çeyreğinde AB’ye 9 milyon doz daha aşı teslim edeceği konusunda anlaştı.

Hissiyata bir nebze zarar veren şey, Ocak ayının Caixin hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi oldu; endeks, Aralık ayında gördüğü 56,3’e kıyasla 52 puanda geldi ve Çin ekonomisindeki toparlanmanın yavaşladığını gösterdi.

Euro bölgesi Ocak ayı bileşik PMI endeksi ve Ocak ayı enflasyon rakamları ilerleyen saatlerde yayınlanacak.

Kazanç dönemi hız kazanıyor; raporlama yapacak isimler arasında GlaxoSmithKline (NYSE:GSK), Vodafone (NASDAQ:VOD), Glencore (OTC:GLNCY), Volvo (ST:VOLVb), Banco Santander (MC:SAN), Siemens (DE:SIEGn) ve Publicis (PA:PUBP) var.

ABD ham petrol arzındaki sürpriz düşüşün ardından petrol fiyatları, bir yılın yüksek seviyeleri yakınında karışık seyretti. Amerikan Petrol Enstitüsü (API) Salı günkü raporunda, ham petrol stoklarında geçen hafta 4,3 milyon varil düşüş olduğunu bildirdi. Beklentiler daha küçük bir artış yönündeydi. ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi (EIA) verileri ise daha sonra açıklanacak.

OPEC+ Salı günkü açıklamasında, petrol stoklarının Haziran ayına kadar beş yıllık ortalamanın altına düşmesini beklediğini söyledi – piyasayı yeniden dengeleme kampanyası için önemli bir mihenk taşı.

WTI Salı günü bir yılın yükseği olan 55,26 doları gördükten sonra %0,4 artışla 54,99 dolar oldu. Brent %0,1 düşüşle 57,78 dolara geriledi. Öncesinde 58,05 dolar ile 11 ayın yükseğini görmüştü.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,3 yükselişle 1.839,75 dolar olurken EUR/USD %0,1 düşüşle 1,2040’a geriledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google