Avrupa borsaları yüksek; kurumsal kazançlar ve İtalya siyaseti destek oluyor

0 1

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları Çarşamba günü yükseldi. ABD teşvik paketi konusunda ilerlemelerin destek olurken İtalya’nın siyasi gelişmeleri ve kurumsal kazançlar da ilgi çekecek

DAX %0,6 artarken CAC 40 %0,4 ve FTSE %0,3 yükseldi. İtalya’nın FTSE MIB endeksi %2,2 artış yaşadı.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) eski başkanı Mario Draghi, Roma’daki son siyasi krizi sona erdirecek bir ulusal birlik hükümeti kurmak amacıyla Çarşamba günü İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile görüşecek.

Geçen hafta Başbakan Giuseppe Conte’nin istifası sonrasında parti liderleri yeni bir koalisyon hükümeti kuramadı.

Kurumsal gelişmelerde Siemens (DE:SIEGn), Çin ve Almanya’da beklenenden daha hızlı yaşanan toparlanmaya değinerek tüm yıl rehberliğini yükselttikten sonra %2,1 artış gösterdi.

Banco Santander (MC:SAN) şimdiye kadar ilk kez yıllık zarar kaydetmiş olsa da ECB’nin belirlediği limitler dahilinde 2020 için maksimum seviyede nakit temettüsü duyurduktan sonra %2,6 kazandı.

Novo Nordisk A/S (NYSE:NVO) %3,9 yükseldi. Diyabet ilacı üreticisi, 2021 için iyimser satış ve kâr tahmini sunarken Volvo (ST:VOLVb), ana pazarlarından bazıları için tahminlerini yükseltip büyük bir hissedar ödemesi yaptıktan sonra %0,3 artış yaşadı.

Salı günü ABD’de Senato, Salı günü 2021 mali yılı için bütçe önergesini tartışmaya başladı. Bu, Başkan Joe Biden’in teklif ettiği 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketini, Cumhuriyetçilerin desteği olmadan geçirme konusunda ilk adım oldu.

Ayrıca pek çok ülkedeki aşı dağıtımı yavaş yavaş tempo kazanıyor: İngiltere’de şimdi nüfusun 10 milyonu aşılanmış durumda ancak sağlık yetkilileri, Covid-19 virüsünün yeni türlerinin yayılmasından hala endişe duyuyor. AstraZeneca (NASDAQ:AZN), bu yılın ilk çeyreğinde AB’ye 9 milyon doz daha aşı teslim edeceği konusunda anlaştı.

ABD ham petrol arzındaki sürpriz düşüşün ardından petrol fiyatları, bir yılın yüksek seviyeleri yakınında yüksek işlem gördü. Amerikan Petrol Enstitüsü (API) Salı günkü raporunda, ham petrol stoklarında geçen hafta 4,3 milyon varil düşüş olduğunu bildirdi. Beklentiler daha küçük bir artış yönündeydi. ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi (EIA) verileri ise daha sonra açıklanacak.

WTI Salı günü bir yılın yükseği olan 55,26 doları gördükten sonra %0,6 artışla 55,08 dolar oldu. Brent %0,1 artışla 57,88 dolara yükseldi. Öncesinde 58,05 dolar ile 11 ayın yükseğini görmüştü.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,3 yükselişle 1.838,30 dolar olurken EUR/USD %0,1 düşüşle 1,2035’e geriledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google