Avrupa borsaları yüksek, pozitif kazançlar Hindistan’daki Covid endişelerini telafi etti

0 6

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları, bu yıl şimdiye kadar yaşadığı en kötü günlük kaybın ardından Çarşamba günü yüksek işlem gördü. Güçlü kurumsal kazançlar, Hindistan’daki Covid-19 artışına dair endişeleri yatıştırdı.

DAX %0,5 artarken CAC 40 %0,6 ve FTSE 100 %0,5 artış yaşadı. Stoxx 600 ise Salı günü yaklaşık %2 düşüş yaşadıktan sonra %0,6 kazandı.

Teknoloji hisseleri en çok kazananlardan oldu. Yarı iletken ekipman üreticisi ASML (AS:ASML), tüm yıl satış tahminini yükselttikten sonra %4,8 yükseldi.

Daha küçük rakibi ASM International (OTC:ASMIY) %0,6 yükselirken Telekom şirketi Ericsson (BS:ERICAs), ilk çeyrek kâr beklentilerini aşmasına rağmen %0,7 geriledi.

Öte yandan Heineken (OTC:HEINY) %3,5 artış gösterdi. Dünyanın en büyük ikinci içki üreticisinin ticaret güncellemesi, ilk çeyrek için beklenenden daha iyi bira hacmine işaret etti.

Kering’in (PA:PRTP) öncü markası Gucci tekrar büyüme gösterirken grubun hisseleri %0,4 yükseldi. Roche (SIX:RO) ise satışlarında ufak düşüşlere rağmen yıllık rehberliğini onayladı.

Bununla birlikte Akzo Nobel (OTC:AKZOY) %0,8 geriledi. Hollandalı boya şirketi ilk çeyrek kârında %90 artış raporlarken 1,2 milyar dolarlık hisse senedi geri alım programı duyurdu. Boya ve kaplama işi ivme ve pazar payı kazandıkça bu yıl birçok kez rekor seviyelere yükselmişti.

Juventus (MI:JUVE) %10 kaybetti. İtalyan futbol kulübünün de kurucu üyesi olduğu Avrupa Süper Ligi, altı İngiliz kulübünün ayrılmasıyla sarsıldı.

Hindistan’da rekor kıran vakalara ve tekrar uygulanan seyahat kısıtlamalarının küresel ekonomiyi frenleyeceğine dair endişeler devam ediyor.

Dünyanın en yoğun nüfuslu ikinci ülkesi Hindistan, Salı günü en kötü günlük ölüm sayısını raporladı. Bu, ülkenin çoğu bölgesinde altı günlük bir karantina uygulanmasına yol açtı ve pek çok ülke Hindistan’ı, seyahat yasağı olanlar listesine aldı.

Avrupa’da İngiltere TÜFE verisi, %0,8 beklentilerine kıyasla Mart ayında yıllık bazda %0,7 yükseldi. Bu, İngiltere Bankası’nın, ultra genişlemeci para politikasını sıkılaştırmak için ani bir baskı altında olmadığına işaret etti.

Çarşamba günü petrol fiyatları zayıfladı. Dünyanın en büyük üçüncü ham petrol ithalatçısı Hindistan’da artan vakalara ve ABD ham petrol stoklarında görülen sürpriz bir artışa dair kaygılar, yakıt talebi endişelerini yeniden su yüzüne çıkardı.

ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi (EIA) Çarşamba günü stok verilerini paylaşacak.

WTI %0,2 düşüşle 62,52 dolar olurken Brent %0,3 kayıpla 66,40 dolardan işlem gördü. Her iki sözleşme de 2021’de %30’a yakın kazandı.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,2 artışla 1.781,85 dolar olurken EUR/USD %0,2 düşüşle 1,2005’ten alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google