Avrupa borsaları yüksek; SocGen kazançları destek oluyor

0 8

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Çarşamba günü Avrupa borsaları, küresel ekonominin koronavirüs salgınından çıkacağına dair iyimserlik ve Societe Generale’nin (OTC:SCGLY) güçlü kazançları yardımıyla yüksek işlem görüyor.

DAX %0,1 yükselirken FTSE 100 %0,4 düştü ve CAC 40 %0,3 kazandı.

Çarşamba günkü verilere göre Çin’in fabrika kapısı fiyatları Ocak ayında bir yıl içinde ilk kez yıllık artış yaşadı ve imalatta güçlü bir büyüme olduğuna işaret etti.

Bununla birlikte bu pozitif gelişmeler, Çin’in TÜFE rakamları ile zayıflamalı. Verilere göre virüs kısıtlamalarının seyahat ve harcamaları azaltması ile fiyatlar deflasyona girdi.

Avrupa’da Almanya’nın Ocak ayı TÜFE’si aylık %0,8, yıllık %1,0 yükselerek hükümetin geçici KDV indirimi nedeniyle 2020 yılında negatif bölgeye girdi.

Hisse senedi piyasaları, büyük mali ve parasal harcama ve koronavirüsü bitirecek aşı programları ile ekonomik toparlanma beklentileri üzerine son birkaç ay içinde güçlü artışlar yaşadı. İtalya hisseleri 12 ayın yükseğine yakın kaldı. Silvio Berlusconi, Forza Italia partisinin yeni Mario Draghi hükümetini destekleyeceğini ve onu Temsilciler Meclisi’nde güçlü bir çoğunluğu komuta etmeye yaklaştıracağını söyledi.

Hissiyatı destekleyen diğer bir gelişme, Avrupa’nın güçlü kazanç sezonu ve Çarşamba günü de devam edecek.

Societe Generale (PA:SOGN) dördüncü çeyrek için 470 milyon Euro (569 milyon dolar) net kâr raporlayarak beklentileri aştı ve 2020’yi 258 milyon Euro net zararla kapattı. Banka, yılın başında hisse senedi türevlerinde ağır kayıplar yaşadıktan sonra 2020’nin ikinci yarısında işlerde “önemli ilerlemeler” yaşadı.

Thyssenkrupp (DE:TKAG), otomotiv parça ve malzemelerine olan artan talebe değinerek tüm yıl satış, nakit akışı ve kâr hedefini yükseltti.

Kurumsal kazanç cephesinde ise Air Liquide (PA:AIRP), Metro (DE:B4B), Siemens Energy (DE:ENR1n), Heineken (OTC:HEINY) ve Equinor (OL:EQNR) var.

Çarşamba günü petrol fiyatları düşüş yaşadı. ABD ham petrol stoklarındaki düşüş ile yaşanan bir haftalık rallinin ardından yatırımcılar kâr realizasyonuna başladı. Amerikan Petrol Enstitüsü (API) geçen hafta stoklarda beklenmedik bir düşüş raporladı. İlerleyen saatlerde Enerji Bilgilendirme Dairesi (EIA) tarafından yayınlanan arz verileri de yakından takip edilecek.

WTI %0,3 düşüşle 58,18 dolar olurken Brent %0,5 kayıpla 60,94 dolara geriledi.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,4 yükselişle 1.844,50 dolar olurken EUR/USD %0,1 artışla 1,2125’e yükseldi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google