Avrupa borsaları yükseldi; aşı iyimserliği destek oluyor

0 8

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Küresel aşı programının bölge ekonomisini iyileştireceğine ve kazançlarda hızlı bir toparlanma yaşanmasına ilişkin iyimserlikle, Avrupa hisse senedi piyasaları Cuma günü yüksek açılıyor.

DAX %0,2 yükselirken CAC 40 %0,4 ve FTSE 100 %0,1 artış yaşadı.

Euro bölgesi ikinci Covid-19 dalgasından büyük zarar gördü. Yeni kısıtlama tedbirleri ve karantinalar yüzünden bölge GSYH’si 2020’nin son çeyreğinde %0,7 düşüş yaşadı.

Yeni yılın ilk çeyrek büyümesi de negatif olabilir ancak ileride umut var. Örneğin İngiltere Bankası (BoE), Perşembe günü para politikasını değiştirmezken Avrupa’da en çok zarar görenlerden biri olan İngiltere ekonomisinin, büyük aşı çabası nezdinde hızlı bir toparlanma yolunda olduğunu söyledi.

ING analistleri bir araştırma yazısında, “Covid-19 vakaları ABD ve İngiltere dahil belirli bölgelerde düşerken en kötüsünü arkamızda bıraktığımıza dair bir umut olacak, özellikle de aşı dağıtımları yaygınlaştıkça” dedi.

Buna ek olarak ABD’den, birkaç hafta içinde ek teşvik gelmesi bekleniyor. Johnson & Johnson (NYSE:JNJ), kendi deneysel Covid-19 aşısı için Perşembe günü ABD düzenleyicilerinden acil durum kullanım izni istedi.

Kurumsal kazançlar bu dönem şimdiye kadar makul ölçüde güçlü oldu ve BNP Paribas’ın (OTC:BNPQY) 2021 için iyimser bir kılavuz yayınlamasının ardından Cuma günü de devam edecek.

Ekonomi cephesinde Alman fabrika siparişleri, karantinaların imalat sektörüne zarar vermesi ile Aralık ayında %1,9 geriledi. Bir önceki ayın verisi, revize edilmiş %2,7’lik bir artış olmuştu.

Bununla birlikte ilgi, ABD’nin istihdam raporunda olacak. Yetkililer iş sektöründeki kısıtlamaları gevşetmeye başladıkça iş büyümesinin Ocak ayında toparlanmış olması bekleniyor.

Cuma günü petrol fiyatları yükselerek bir yılın en yükseğine ulaştı. Majör üreticilerin sürdürdüğü arz kesintilerinin yanında ekonominin gelecekte büyüyeceğine dair iyimserlik hakim.

WTI 56,84 dolar ile bir yılın yükseğini gördükten sonra %0,7 artışla 56,61 dolar oldu ve haftalık yaklaşık %9 kazanç elde etme yolunda. Brent ise 59,41 dolara ulaştıktan sonra %0,3 yükselişle 59,19 dolara yükseldi ve bu hafta %6 artış yolunda.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,4 yükselişle 1.799,20 dolar olurken EUR/USD %0,1 artışla 1,1967’ye yükseldi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google