Avrupa borsaları yükseldi; gözler kurumsal kazançlarda

0 7

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları Perşembe günü yükseldi. Yatırımcılar, yoğun bir kazanç günü ile kurumsal sektörü takipte.

DAX %0,1 artarken CAC 40 ve FTSE 100 endeksleri de %0,1 yükseldi.

Borsalar, ek mali teşvik ile küresel aşı programlarının, ekonomik büyümeyi başlatacağı beklentileri üzerine son birkaç aydır güçlü artışlar yaşadı.

Ancak Avrupa piyasaları Perşembe gününe zayıf ticaretle uyandı. Wall Street de düşüşle kapatırken Çin, Japonya ve Güney Kore de dahil Asya-Pasifik’teki pek çok ülke tatil nedeniyle kapalı.

Bununla birlikte devam eden kazanç sezonu, Perşembe günü hakim itici güç olabilir. Özellikle ilgi odağında bankacılık sektörü var.

Credit Agricole (OTC:CRARY) dördüncü çeyrekte 124 milyon Euro (150 milyon dolar) net gelir raporladı. Paris merkezli banka, düşük karşılık ve beklenenden daha büyük temettü getirisi raporlayarak Covid-19 salgınının en kötü döneminin bittiğine işaret etti.

Alman banka Commerzbank (DE:CBKG) daha az iyimserdi: varlıklardaki değer düşüklüğü ve gelecekteki işten çıkarmalar için kaydedilen maliyetler ile çeyrek dönem için 2,7 milyar Euro (3,3 milyar dolar) kayıp raporladıktan sonra gelirinin bu yıl “bir miktar” küçülebileceğini söyledi.

Bu yoğun günde yatırımcıların gözü AstraZeneca (NASDAQ:AZN), L’Oreal (PA:OREP), Arcelormittal (AS:MT), Aegon (NYSE:AEG), Pernod Ricard (PA:PERP) ve Zurich Insurance (SIX:ZURN) üzerinde olacak.

Perşembe günü petrol fiyatları zayıfladı. ABD ham petrol arzında yaşanan beklenenin üzerinde düşüş, talepte toparlanma umutlarını artırsa da yatırımcılar kâr realizasyonu yaptı.

ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi (EIA) Çarşamba günkü raporunda, 5 Şubat ile biten haftada 6,64 milyon varil düşüş olduğunu gösterdi. Ham petrol art arda üçüncü kez düşerek Mart ayından bu yana gördüğü en düşük seviyesine geriledi. Az da olsa bir artış bekleniyordu.

WTI Çarşamba günü art arda sekizinci günlük artışını yaşadıktan sonra %0,6 düşüşle 58,36 dolar olurken Brent, önceki dokuz seansta yaşadığı artışın üzerine %0,5 kayıpla 61,19 dolara geriledi.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,1 yükselişle 1.843,60 dolar olurken EUR/USD %0,1 artışla 1,2131’e yükseldi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google