Avrupa borsaları yükseldi; gümüşe olan ilgi baskıyı azaltıyor

0 6

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Pazartesi günü Avrupa piyasaları yüksek açılacak. Bireysel yatırımcıların hedge fonlara baskı yapması ile yaşanan satışların ardından toparlanıyor.

DAX %0,8 düşüş yaşarken CAC 40 %0,7 ve FTSE 100 %0,7 yükseldi.

Küresel hisse senedi piyasaları geçen hafta kısmen, online forumlarda örgütlenen bireysel yatırımcıların GameStop (NYSE:GME) ve AMC Entertainment (NYSE:AMC) gibi yoğun olarak açığa satılan hisseleri satın alarak hedge fonlarla uğraşmasından dolayı yaklaşık üç ayın en büyük haftalık düşüşünü kaydetti.

Günlük işlemcilerin ilgisi şimdi gümüşe kayarken bu baskı Pazartesi günü bir dereceye kadar azalmış görünüyor. Metal %6 artışla altı ayın yükseğine çıktı ve muhtemelen bu fonların satış ihtiyacını sınırladı.

Böylece Çin’in iki PMI raporu Ocak ayında ekonomik faaliyette yavaşlama göstermiş olsa da Avrupa’da pozitif bir başlangıç yapılmış oldu.

Pazartesi günü Avrupa’da İmalat PMI verileri paylaşılacak ve bu, karantinalar yüzünden bölge için ekonomik ivmede benzer bir kayıp gösterebilir. Aralık ayında Alman perakende satış raporu aylık %9,6 geriledi.

İngiltere’nin aşılama programına ilişkin hafta sonu güzel haberler geldi. Cumartesi günü hükümet kayıtları, rekor sayıda aşı uygulandığını göstererek ilk dozu alan toplam kişi sayısını 9 milyona yaklaştırdı.

Çoğu AB ülkesindeki aşı dağıtımı pek etkileyici olmadığı için geçen hafta diplomatik bir çatışmaya yol açmıştı. AB Komisyonu, İngiltere’nin bir bölümü olan Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda arasında olası bir sınır yaratacak şekilde aşı üzerine ihracat kontrolleri uygulayacağını söylemişti.

Bu karar hızla geri çekildi ancak uzun süre çalkantılı bir şekilde devam eden Brexit görüşmelerinin ardından iki taraf arasındaki güvensizliğin bir işareti oldu.

Öte yandan Başkan Joe Biden’in 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketi, hala Kongre’den geçmeye çalışıyor ve bir grup Cumhuriyetçi senatörün Pazar günü Başkana, teklifin ölçeğini düşürmeyi değerlendirmeye çağıran bir mektup göndermelerinin ardından birtakım gecikmeler yaşayabilir.

Avrupa’da Ryanair (LON:RYA) yanında Julius Baer (SIX:BAER) ve Banco de Sabadell (MC:SABE) raporları ilgi çekecek. Petrol devi BP (NYSE:BP) de Umman’ın 2,6 milyar dolarlık hissesinin %20’sini kabul ettikten sonra dikkat çekecek.

Pazartesi günü petrol fiyatları, yeni aşıların deneylerde başarı göstermesinin, bazı bölgelerde enfeksiyon oranlarında düşüş olmasının ve Suudi Arabistan’ın üretim kesintilerinin desteğiyle yükseldi.

Bununla birlikte düzensiz aşı dağıtımı ve virüsün yeni türlerinin bulaşıcılığı, fiyat artışlarını sınırlıyor.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,3 artışla 52,36 dolar olurken Brent %0,6 artışla 55,33 dolardan işlem gördü.

Öte yandan altın vadeli işlemleri, %0,8 artışla 1.864,70 dolar olurken EUR/USD %0,1 kayıpla 1,2121’den alıcılandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google